17. listopadu si připomínáme události, které se odehrály v roce 1989 a vedly k pádu komunistického režimu. Žáci 9. ročníku si u příležitosti 35. výročí připravili pro mladší spolužáky projekt „Bezpráví“, který prezentovali v Obecním domě ve Starém Kolíně a ve kterém jim přiblížili události sametové revoluce. Žáci zhlédli téměř hodinovou přednášku. Byli seznámeni se základními fakty této doby a byly jim představeny významné osobnosti. Poslechli si píseň Marty Kubišové a v krátkých ukázkách viděli , jak probíhala demonstrace na Václavském náměstí. Na závěr si všichni zkusili krátký vědomostní test a nechyběla ani malá sladká odměna pro úspěšné řešitele.
„Kolín – královské město“
Program pro 6. ročník připravila paní lektorka na 90 minut. Nakonec jsme zůstali celé dvě hodiny. Dozvěděli jsme se, jak vzniká město, co všechno je potřeba, na co si stavitel musí dát pozor. Pěkné bylo také to, že vše co bylo řečeno, bylo dokladováno – v dokumentech, na městské zástavbě , na modelech středověkého Kolína. Seznámili jsme se s písařskou dílnou a všichni jsme si zkusili psát husím brkem. Překvapením bylo, že husí brk neumí psát obloučky a gotické písmo je složené pouze z rovných a šikmých, různě silných čar. Zvládli jsme to a těšíme se na další program.
Návštěva v muzeu
Regionální muzeum Kolín poskytuje pro školy velmi zajímavé programy. Proto jsme se rozhodli je v rámci výuky dějepisu navštívit.
„Bitva u Kolína r. 1757“
Během října se žáci 8 . ročníku seznámili s dobou Marie Terezie a Josefa II. A protože je dobré vědět, co se dělo v té době v našem okolí, vyrazili jsme do Regionálního muzea v Kolíně, abychom se dozvěděli více o bitvách, které Marie Terezie vedla. V bitvě u Kolína se utkala s pruským králem Fridrichem II. Pan lektor nám vysvětlil, jak fungovala střelba z děla, počet vojáků k obsluze, ukázal repliku rakouské pušky a uniformu pěšáka. Nad modelem bitvy jsme byli překvapeni množstvím vojska a strategií boje. Dozvěděli jsme se, že v okolí Starého Kolína bylo ležení rakouského vojska a na lukách u Záboří nad Labem shromaždiště. Po výukovém programu jsme navštívili v doprovodu PhDr. Jouzové kolínskou synagogu a dozvěděli se o životě židovské komunity od středověku do konce 2. světové války.
Celý program byl zajímavý a určitě se do muzea ještě podíváme.
Knihovna Kolín
V úterý 12.11.2024 jsme se třídou 5.B navštívili kolínskou knihovnu.
V rámci čtenářské gramotnosti jsme již v loňském roce byli v knihovně v Kutné Hoře. Našim cílem bylo nabídnout dětem srovnání velkých městských knihoven, oproti naší malé obecní. Dozvěděli jsme se, co vše si lze v knihovně vypůjčit. Děti především zaujala možnost výpůjčky deskových her. Při prohlídce na nás dýchla příjemná atmosféra. Snad opravdu každý si našel knihu, která ho oslovila. Mohli jsme se pohodlně usadit, ať již do sedacího vaku, či houpacího křesla a užít si svou vlastní chvilku s knihou v ruce. Jako zajímavost jsme se například dozvěděli, že si můžeme knihu předem rezervovat a vyzvednout si ji i mimo otevírací dobu knihovny. Slouží k tomu speciální boxy umístěné za budovou. Nebo, že do knihovny mohou děti přijít i přesto, že nejsou oficiálními členy. Mohou zde strávit příjemné odpoledne, např. když rodiče nakupují v obchodě.
Naše dopoledne jsme zakončili cestou vlakem zpět do Starého Kolína. Na nádraží jsme byli zachyceni Českou televizí. Můžete se na to s námi podívat! Vysílání bylo dne 12.11. v 18 hodin v rámci pořadu Události v regionech na ČT 1 (cca 14 minuta).
Podzimní procházka
V pátek nás krásné podzimní počasí vytáhlo ven ze školy. Vyrazili jsme podél Labe směrem do Záboří nad Labem. Cestou jsme nezaháleli a plnili různé úkoly – vyzkoušeli jsme si směnný obchod, který známe z dějepisu (ale směna různých listů za bonbony byla lepší), hledali jsme turistické znaky a házeli šišky na cíl. Závěrečný úkol postavit lesní domeček nás úplně pohltil. Kromě různých domků, ke kterým patřila i pole, zahrady, jsme postavili i running sushi, oltář a keltský dům pro 6 lidí:o)
Nakonec jsme místo vlaku vyrazili domů pěšky a zvládli jsme tak ujít přes 10 kilometrů. Odměnou nám byl řízek ve školní kuchyni, za který moc děkujeme:o)
Noc dýní
Úterní podvečer patřil kouzelnému svátku plnému masek, převleků, fantazie a vydlabaným dýním. Sešli jsme se trochu netradičně za Sokolovnou, protože jsme potřebovali prostor pro naše disciplíny, stezku odvahy a samozřejmě pro naše, již zmíněné, vydlabané dýně. Každý, kdo měl chuť a odvahu, se mohl zapojit do plnění úkolů na osmi stanovištích. Za splnění čekalo v altánku malé překvapení. Bonusem byla stezka odvahy, kterou zvládli projít skoro všichni naši hrdinové. Na konci večera proběhlo vyhodnocení soutěže o nejhezčí dýni. Výherci si odnesli hezké ceny, ostatní se posilnili na cestu a vyrazili domů. Už se těšíme na příští rok:o)
Exkurze do Národního muzea
V úterý jsme vyrazili s devátou třídou na exkurzi, jejímž cílem byla geologická sbírka Národního muzea. Tato akce už by se také dala zařadit mezi naše tradiční výjezdy. Kromě mineralogické sbírky jsme si prohlédli ještě sbírku meteoritů a broušených drahých kamenů. Neodolali jsme ani expozici s názvem „Zázraky evoluce“, ve které jsme si prohlédli rostliny a živočichy, kteří pocházejí z různých geologických období. Celý výlet jsme zakončili trochu nezdravě v rychlém občerstvení, ale jednou za čas se hřešit může:o)
Draci znovu vzlétli! Tradiční drakiáda na naší škole
Dnes se na naší škole konala dlouho očekávaná tradiční drakiáda, a jak jinak než ve velkém stylu! Sedmáci vzali do svých rukou organizaci a připravili skvělý den plný zábavy a draků pro naše nejmenší z mateřské školy a žáky ze školní družiny.
Akce byla plná neobyčejných dračích disciplín! Házelo se míčkem do dračí tlamy, přeskakovalo se přes dlouhý dračí ocas, a dokonce jsme zachraňovali dračí mládě, které se zachytilo ve vagónku a my ho na provázku přitahovali do bezpečí. Přenášení dračího vajíčka do hnízda? To byla výzva, která prověřila zručnost i trpělivost. A kdo měl dost odvahy, mohl si zkusit projít dračí překážkovou dráhu – a věřte, že nebyla pro žádné bázlivé duše!
Celý den se nesl ve znamení radosti, soutěžení a smíchu. Draci s námi znovu ožili a každý z nás odcházel s hřejivým pocitem, že jsme svými činy přispěli k tomu, aby byli draci na další rok v bezpečí. Všichni jsme si to naplno užili a už se těšíme na další ročník – kdo ví, co za dračí dobrodružství nás ještě čeká!
Díky všem zúčastněným za fantastický den plný létajících draků a nezapomenutelných zážitků!
Šesťáci se pustili do práce
Děti z 6. ročníku se pomalu seznamují s novým prostředím na 2. stupni. Zvykají si na nové předměty a učitele, které předtím znali jen od vidění. Předmět Člověk a svět práce se sice prolíná oběma stupni základního vzdělávání, ale nyní se více zaměřuje na praktické pracovní dovednosti a návyky. Je doplněn o důležitou složku nezbytnou pro uplatnění člověka v dalším životě a ve společnosti. Děti se učí pracovat s nářadím, nástroji a prospěšně působit ve svém prostředí, např. péčí o zeleň, úpravou sportoviště nebo různými výrobky. Právě od dětí vyšel nápad si své výrobky vyrobit z již použitého materiálu. První hodiny patřily obrábění takto získaného dřeva z palet a příští hodiny už budou zaměřeny na samotnou výrobu (překvapení).