Technický kroužek

Jednou za dva týdny se koná schůzka technického klubu Newton naší školy. Je přihlášených 15 dětí vesměs 4. a 5. ročníku. Náplň činnosti je z jedné poloviny technika teoretická, kdy se scházíme v učebně matematiky a fyziky a za pomoci laboratorních přípravků školních i vlastní (dětské) výroby zjišťujeme a seznamujeme se se základními fyzikálními principy, a z poloviny druhé technika manuální, kdy se seznamujeme s dílenským prostředím a se základním ručním nářadím.
Máme za sebou vyhodnocení prvních laboratorních prací na téma „Měření venkovní teploty“ – děti zcela samostatně prováděly po dobu jednoho týdne 3x denně měření venkovních teplot, do přehledných tabulek zaznamenávaly hodnoty, s naměřenými hodnotami dále pracovaly a po analýze naměřeného hodnotily výsledek měření vlastním psaným závěrem.
V dílnách jsme se chutě chopili nářadí. Řezali jsme pilkou hrubý materiál, čerstvé řezy jsme brousili smirkovým papírem, zatloukali jsme hřebíčky kladívkem a hle – na světě byly první výrobky, dekorace.
Snažíme se vyvarovat plastů a používáme zbytkové materiály, aby po nás nezůstával zbytečný odpad.
Baví nás jak fyzika, tak dílny, plány máme veliké. Chceme měřit délku, rychlost, měrnou hmotnost, postavíme vlastní příhradový most, zapojíme svůj první elektrický obvod, rozložíme bílé světlo na hranolu. Ale také si vyrobíme periskop, ptačí budku nebo hmyzí hotel. A nebo jenom něco z toho, a nebo taky něco navíc!
Technika, to je vynalézavá tvořivost :o)

Pravěk na Kolínsku

V úterý nás navštívila paní archeoložka z Regionálního muzea v Kolíně Mgr. Simona Bubeníková. Zabývá se vykopávkami a celým pravěkem. Ukazovala nám keramiku, hlavu Kelta, zapřahací nástroje a věci denní potřeby. Hodně věcí bylo pravých, třeba keramika. Některé byly jen kopie. Ukazovala nám šperky a štít, meč a kousky železné rudy. Bylo to moc hezké. Nakonec jsme se vyfotili. (M. Křížová, D. Rom)

Hokejové utkání HC Dynamo Pardubice vs. HC Verva Litvínov

Tentokrát naše školní sportovní výprava začala dne 1. listopadu na místním nádraží ve Starém Kolíně. Už od dveří se na nás smál pan pokladní se slovy: „Taky do Pardubic na hokej?“.… odpověď byla jasná a rychlá: „Samozřejmě na Dynamo!“ Následoval přejezd osobním vlakem do Pardubic a pěšky jsme se přesunuli z hlavního nádraží v Pardubicích před Enteria arénu, kde náš oblíbený hokejový klub sídlí. Zde se nás hned ujal zdejší dlouholetý hráč a reprezentant Petr Čáslava. Po rychlém uvítání jsme za Petrovými zády vklouzli do zázemí klubu, kde nás provedl šatnou, zázemím kustodů, relaxační a zasedací místností, rehabilitační částí, síní slávy místního klubu a posilovnou. Překvapilo nás, že tento tvrdý a bojovný hokejista je hlavně velký sympaťák a to doslova, neboť Petr měří 193 cm a rozhodně jej nikdo nepřehlédne. Ochotně odpovídal na všetečné dotazy, pózoval při focení a podepisoval se. Pak přišlo to hlavní, Petr nám jménem klubu i svým sdělil, že si váží sportovních fanoušků a obdaroval nás čestnými vstupenkami na následné utkání. Na chvilku se s námi rozloučil a popřál nám pěkný sportovní zážitek. My jsme se stavili ještě v klubovém fanshopu, dokoupili jsme potřebné věci na fandění a občerstvili se. Hned po té jsme zaujali svá místa v aréně, abychom byli přítomni rozbruslení před zápasem a vše řádně zadokumentovali. Před samotným zápasem nás Petr ještě jednou letmo pozdravil od střídačky a už to vypuklo. Sledovali jsme energický zápas, avšak od začátku se bohužel na Dynamo lepila smůla a pomyslné sportovní štěstí bylo na straně soupeře. Neskutečná byla třetí přesilovka, kdy branka soupeře byla snad zakletá. Dvě třetiny nezdaru znamenaly, že výsledek byl 0:4. Třetí třetina však konečně přinesla obrat a dobře fungující Dynamo svou vyrobenou energii konečně přetransformovalo na tak důležité góly. Bohužel se skóre již nepodařilo otočit a Dynamo podlehlo celku z Litvínova 3:4. Nás přesto kluci potěšili bojovným výkonem a s naší náklonností mohou nadále počítat, neboť správný fanoušek drží při svém klubu, i když se nedaří!
Po zápase už na nás čekal přistavený autobus, který nás odvezl zpět domů. Cestou každý vyprávěl své zážitky a někdo dokonce spokojeně usnul. Myslím, že všichni za jednoho můžeme říci, že děkujeme HC Dynamu Pardubice za krásný sportovní zážitek, kterého si moc vážíme a velký dík patří Petrovi za jeho péči o nás….fanoušky Dynama!
A kdo z nás nejvíc fandil?….přeci ten, kdo nemohl druhý den mluvit!

Staré pověsti české

Dnes 25. října jsme ve škole přivítali skupinu historického šermu „Pernštejni“. Přijeli k nám s pořadem „Staré pověsti české“ zpracovaným na motivy pověstí A. Jiráska. Před očima dětí ožívaly postavy praotce Čecha, Bivoje, kněžny Libuše, Přemysla, Křesomysla i Horymíra se statečným Šemíkem. Herci dětem předvedli šermířský souboj Neklana s Vlastislavem z období lucké války. Všichni si oddechli, když vyhrál ten spravedlivý. Celý pořad byl pěkný, měl spád a zábavnou formou dětem ukázal část našich pověstí.

 

Fotbalový zápas Slavia Praha – 1. FK Příbram

V sobotu 19. 10. se uskutečnila akce, která potěšila sportovní a hlavně fotbalové fanoušky naší školy. Možnost sledovat naživo zápas lídra 1. fotbalové ligy, a ještě na jeho domácím hřišti, není v současné době snadno dostupná záležitost. Díky panu učiteli Mgr. Vítkovi se nám to poštěstilo, a tak v sobotu odpoledne vyrazila skupina dvaceti natěšených fandů ze ZŠ Starý Kolín do Prahy.  
Na stadion jsme dorazili s dostatečným předstihem, takže jsme mohli obdivovat velkolepou moderní stavbu slávistického stadionu zvenčí i zevnitř. Hodinka do začátku zápasu rychle utekla a od prvního zapísknutí pana rozhodčího nás úplně pohltila atmosféra plného stadionu, skandujícího a povzbuzujícího své mužstvo nacvičenými chorály a pokřiky. První poločas nedopadl nejlépe, Slavie prohrávala jedna nula, ale to proto, že druhý poločas hrála proti brance, za kterou jsme měli svá místa a fotbalisté Slávie nám chtěli udělat radost góly do této brány. Nakonec tam padly tři a tak jsme mohli slavit spolu se šestnácti tisíci návštěvníky tohoto zápasu vítězství Slavie nad Příbramí 3:1.

Na zpáteční cestu jsme se stihli všichni vmáčknout do velmi vytíženého autobusu, metrem jsme pak už pohodlně dorazili na Hlavní nádraží a v Kolíně jsme byli před jedenáctou hodinou v noci.

Myslím, že to byl pro všechny zúčastněné (ať už rozumějí fotbalu nebo jsou v tomto sportu úplní začátečníci), úžasný zážitek, a rádi si ho ještě někdy zopakujeme.

Drakiáda

Ve čtvrtek 10.10. připravili žáci 7. ročníku již tradiční „Drakiádu“. Děti z mateřské školy vysvobozovaly dráčka, krmily ho a nosily dračí vejce do hnízda. Věříme, že si naši nejmenší tento den užili.

Děti na startu

Naše Mateřská škola se zapojila do projektu „Děti na startu“

Jak probíhá trénink?

Hodina je rozdělena na 4 úseky, kdy si děti vyzkouší:

  • základy atletiky
  • základy gymnastiky
  • míčové hry
  • hry pro rozvoj síly, vytrvalosti, rychlosti a koordinace

U nás ve školce bude probíhat v rámci dopoledních aktivit buď rozděleně každý den nebo jako hodinová aktivita jednou týdně – v závislosti zejména na počasí.

Budeme využívat zahradu MŠ, hřiště, lesy, louky, ale i tělocvičnu ZŠ.

Kurzy „Děti na startu“ probíhají pod vedením odborně vyškolených trenérů a instruktorů: Bc. Dany Kočíkové a Darji Plechatové.