1. den – Školka v přírodě

Probudili jsme se do prvního rána školky v přírodě. Díky usměvavé snídani od našeho pana kuchaře nám začal den radostně a v podobném duchu i pokračoval.
Nejprve jsme dopoledne prostudovali manuál správného chování v přírodě a získané poznatky jsme hned po obědě uvedli do praxe při výletě na rozhlednu Slovanka. Kopec to byl obrovský (😀), ale zdolali jsme ho a mohli se pokochat výhledem na “hrozně špičatý kopec” (čti – Ještěd)😀.
Ve volných chvílích jsme postavili pár věží z Lega, vybarvili několik omalovánek, zahráli si vybíjenou, zacvrnkali si kuličky do důlku, připravili si krabičky na přírodniny, nasbírali tunu kamínků, vytvořili mandalu z šišek, vyrazili na výlet vlakem, mlsali ovoce, oslavili jedny narozeniny a hlavně…hlavně zlobili paní učitelky 😀 … a teď….teď už spinkáme jako andílci ❤️

Divadlo Spejbla A Hurvínka

V úterý 21. 5. se žáci druhé, třetí, čtvrtých a páté třídy vydali na cestu do Prahy. Navštívili společně divadelní představení Hurvínek mezi osly.
Škola pro Hurvínka znamená jen velkou ztrátu času. Kéž by do ní už nikdy nemusel vkročit… Toto přání se Hurvínkovi splní, když se setká s prapodivnou osůbkou s oslíma ušima jménem Hýkálek. Ten ho totiž pozve do Oslova, Děti si tam žijí jako v ráji. A jak by ne – nemusejí totiž chodit do školy! A tak se Hurvínek, navzdory Mániččiným protestům, vydává po boku Hýkálka do města Oslovo. Jaké to tam doopravdy je, jsme se spolu s Hurvínkem přesvědčili i my.
Byli jsme rádi, že Mánička, pan Spejbl a také pes Žeryk pomohli Hurvínkovi a ten se nestal oslem. Dokonce si po návratu domů šel spolu s Máničkou dělat dobrovolně domácí úkoly.
Po představení jsme si mohli koupit upomínkové předměty a také sladkosti.

Žáci přijatí k základnímu vzdělávání

Pro školní rok 2024/2025 byli přijati tito žáci:

1. ŘŠ SŘ 4/2024
2. ŘŠ SŘ 5/2024
3. ŘŠ SŘ 6/2024
4. ŘŠ SŘ 8/2024
5. ŘŠ SŘ 10/2024
6. ŘŠ SŘ 11/2024
7. ŘŠ SŘ 13/2024
8. ŘŠ SŘ 14/2024
9. ŘŠ SŘ 15/2024
10. ŘŠ SŘ 16/2024
11. ŘŠ SŘ 17/2024
12. ŘŠ SŘ 18/2024
13. ŘŠ SŘ 20/2024
14. ŘŠ SŘ 21/2024
15. ŘŠ SŘ 22/2024
16. ŘŠ SŘ 23/2024
17. ŘŠ SŘ 24/2024
18. ŘŠ SŘ 25/2024
19. ŘŠ SŘ 29/2024
20. ŘŠ SŘ 30/2024
21. ŘŠ SŘ 31/2024
22. ŘŠ SŘ 32/2024
23. ŘŠ SŘ 33/2024
24. ŘŠ SŘ 34/2024
25. ŘŠ SŘ 36/2024
26. ŘŠ SŘ 37/2024
27. ŘŠ SŘ 38/2024

Řemeslný trh v naší škole

V pátek 17. května 2024 se místní sokolovna proměnila k nepoznání. Naše partnerská škola SOŠ stavební a SOU stavební Kolín zde uspořádala tradiční řemeslný trh pro děti z mateřské školky a první tři ročníky základní školy. Děti se nejprve seznámily s jednotlivými řemesly a poté si samy obešly jednotlivé profese a vyzkoušely si svoji zručnost. Na chvíli se tak staly malíři, truhláři, elektrikáři, instalatéry nebo zedníky. Nechyběly ani dovednostní disciplíny s řemeslnickými nástroji. Po absolvování všech stanovišť a vyplnění účastnických kartiček, náležela každému zasloužená odměna v podobě malého dárku a vlastnoručně načepované limonády. Přítomní učitelé a mistři žasli nad šikovností našich dětí a logicky následovala nabídka, kam jít po ukončení naší školy.

Wales 2024

V neděli 5. května jsme společně vyrazili na naše putování po Velké Británii. Naším cílem byla jak Anglie, tak především severní Wales. Před námi byla vidina 24 hodin strávených v autobuse, které jsme jen na dvě hodiny vyměnili za trajekt. Měli jsme však štěstí, jelikož bylo moře klidné. Jako malý bonus se nám naskytl východ slunce nad bílými útesy doverskými. Do Chesteru, který se na týden stal naším druhým domovem, jsme dorazili druhý den chvíli po obědě. Čas do večera, kdy si nás rozebraly rodiny, jsme využili k poznávání města. Navštívili jsme místní katedrálu a prošli se po městských hradbách.
Třetí den nás čekal Liverpool se svým fotbalovým stadionem Anfield. Cestou jsme si ještě stihli nasbírat mušle na překrásné pláži nedaleko Liverpoolu. Stadion, na kterém nás přivítal místní průvodce, jsme prošli prakticky celý. Od hlavního vstupu, přes zónu s občerstvením, šatny hráčů, místnosti pro tiskové konference, až k tribunám a trávníku. Prohlídka končila v muzeu s přilehlým fanshopem, kde si fotbaloví nadšenci mohli koupit nějaký originální suvenýr. Cestou k autobusu jsme prošli liverpoolské doky, které jsou na seznamu UNESCO. Náš program pokračoval v Chesteru, kde na nás čekal římský voják, který nás provedl městem. Procházkou přes jedny z nejzachovalejších hradeb ve Velké Británii jsme došli až k antickému zbytku amfiteátru, kde naše prohlídka končila.
Čtvrtý den jsme poprvé spatřili pravou britskou mlhu. Padla na nás při túře po národním parku Snowdonia, který leží v severní části Walesu. Cestou z autobusu jsme sledovali všudypřítomné ovce. Ve Walesu se jich totiž nachází přibližně 10 milionů. Po sedmi kilometrech v nohách nás autobus převezl do městečka Conwy, kde jsme navštívili rozsáhlý areál hradu. Hradů je ve Walesu 641 a řadí se tak na 1. místo s největší koncentrací hradů na kilometr čtvereční. Conwy se také pyšní nejmenším domem ve Velké Británii. Jmenuje se Quay House, je 2 m široký, 3 m vysoký, 2,5 m hluboký, má dvě patra a bydlelo v něm 5 lidí. Den jsme zakončili v přímořském letovisku Llandudno, kde byla krásná oblázková pláž.
Pátý den nás čekaly další hrady. Nejdříve jsme přešli středověký akvadukt Pontcysyllte, a poté vyrazili podél malebného kanálu až do města Llangollen. Po prozkoumání města a místních obchodů s občerstvením jsme zamířili ke zřícenině hradu Dinas Bran. Po zdolání náročného výšlapu se nám naskytly dechberoucí výhledy na okolní krajinu. Po odpočinku mezi středověkými ruinami jsme pokračovali na další hrad s názvem Chirk. Po prohlídce hradu a přilehlých parků jsme se vrátili do rodin na naši poslední večeři. Následovalo balení věcí a loučení se s lidmi, kteří se o nás celý týden starali.
Šestý den byl pro nás posledním dnem stráveným na území Anglie. Začal pro nás brzkým budíčkem a odjezdem v šest hodin ráno směrem Londýn, kde jsme strávili celý den. Vodní taxi Uber Boat nás dovezlo pod obří vyhlídkové kolo London Eye, ze kterého byl nádherný výhled na celé město. Poté jsme vyrazili pěšky směrem Westminster Abbey, vládní třídu Whitehall, kde jsme viděli sídlo premiéra v Downing Street. Následovalo Trafalgar Square, kde má sídlo Národní galerie, a dále Piccadilly Circus. Prohlídku jsme zakončili na Leicester Square s přilehlou China Town, kde jsme si mohli koupit suvenýry a dárky domů. U autobusu jsme si před dlouhou cestou ještě zaběhali nebo jsme se alespoň protáhli. Přes noc nás pak opět přivítal již známý trajekt v Doveru. S novým dnem jsme již libry vyměnili za eura a koupili si poslední svačiny před příjezdem zpět do České republiky. V sobotu večer jsme se dočkali, a po 20 hodinách v autobuse jsme zase stáli před školou u nás, ve Starém Kolíně.

Dopravní soutěž

Jako každý rok tak i letos proběhlo dne 9. 5. 2024 školní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: Jízda zručnosti, jízda obcí, dopravní testy a první pomoc při dopravní nehodě. Za chybné nebo nezvládnuté odpovědi či dovednosti dostávají účastníci trestné body. Soutěž je koncipována do dvou kategorií mladších a starších žáků a účastní se jí žáci čtvrté až osmé třídy. Žáci devátého ročníku pomáhají s přípravou stanovišť a také jako rozhodčí u disciplíny „jízda obcí“. Žáci, kteří měli nejmenší počet trestných bodů, vždy dva chlapci a dvě dívky z každé kategorie, budou reprezentovat naši školu v okresním kole, které se bude konat příští týden v Kolíně na DDH.

Knihovna Kolín 2. a 3. třída

Navštívili jsme Městskou knihovnu v Kolíně, kde se děti naučily, jak jinak můžou používat záložky než ke sledování textu v knize. Seznámily se s knihami, které neznaly a s nadšením objevovaly nové. Většina dětí se pěkně poprala s těžkým úkolem, vymýšlením textu do bublin v komiksu. Na závěr si složily vlaštovky, které vypustily z místního schodiště.

MCDonalds-Cup 2024

V pondělí 29. dubna 2024, se výběr dětí ze 4. a 5. tříd naší školy, zúčastnil tradičního fotbalového turnaje MCDonalds-Cup 2024. Ten se konal na domácím hřišti SK Sparta Kolín. Díky reakci pořadatele na aktuální počasí, které panovalo minulý týden, byl přeložen na krásný slunečný den. Fotbalový trávník postupně rozehrálo 18 družstev z celého kolínského okresu. Turnajově zkrácená hrací doba dala tušit, že výsledky budou mnohdy o jednom gólu. Tak se naše výprava držela spíše Coubertinovým heslem: „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.“! 😊