Škola volá

Vážení, 

konec prázdnin se bohužel nezadržitelně blíží.

Tou správnou nohou vykročíme do nového školního roku 2. 9. 2019 v 8:00 hodin před budovou základní školy. 

Těšíme se na vás …

 

Výlet 7. třídy do Poděbrad

Třídní výlet jsme měli naplánovaný na středu 26. 6., počasí si na tento den naplánovalo víc než tropy –  předpověď hlásila až 37 stupňů nad nulou. Takže místo celé třídy se ráno v 7:00 na nádraží sešla jen skupina jedenácti statečných žáků s paní učitelkou a paní asistentkou. Dojeli jsme vlakem do Libic nad Cidlinou, zopakovali si něco málo z dějepisu a prohlédli si památník na místě, kde stávalo hradiště Slavníkovců. Pak už jsme vyrazili směrem na Poděbrady, nejprve k soutoku Cidliny a Labe a dále jsme pokračovali lužním lesem podle Labe až do Poděbrad. Cesta nám uběhla více než rychle a tak jsme si už v půl desáté pochutnávali na zmrzlině na kraji lázeňské kolonády. Čas určený k samostatným aktivitám jsme strávili převážně ochlazováním ve fontánkách a brouzdáním v umělých potůčcích. Cestou na nádraží jsme se u pramene napili pravé poděbradky, která chutnala úplně jinak, než balená z obchodu. Výrazy mnohých napovídaly, že ve srovnání s kupovanou nedopadla tato přírodní minerální voda právě nejlépe. Ještě jsme si prohlédli květinové hodiny a pak už jsme došli na nádraží a dopravili se vlakem zpět do Starého Kolína. Výlet se i přes nepříznivé klimatické podmínky velmi povedl.

Svátek slabikáře

Na úterý 25. 6. jsme pozvali rodiče a známé na své vystoupení SVÁTEK SLABIKÁŘE.

Zpívali jsme, tančili, přednášeli básničky a hráli pohádky. Ale hlavně jsme ukázali, jak už umíme krásně číst. Každý dostal za odměnu knihu a čtenářský diplom.

A teď už HURÁ na prázdniny.

Výlet na Bedřichov – 3. třída

Učebnice vybrány, učivo dokončeno. Za odměnu jsme se ve středu 26. června 2019 vydali na turistický výlet do nedaleké Nové Vsi u Kolína k památníku na vrchu Bedřichov. Tam se dne 18. června 1757 konala známá bitva u Kolína mezi vojsky Marie Terezie a panovníka Friedricha (Bedřicha) z Pruska. Nejkrásnější byl pohled z Bedřichovy vyhlídky (rozhledny), která zde byla postavena docela nedávno. Dohlédli jsme na protější vrch Křečhoř s orlicí, zamávali jsme našemu starokolínskému kostelu sv. Ondřeje, dokonce jsme v dálce rozeznali i zříceninu Trosky. Výlet neměl chybu. Ledová tříšť a výborná zmrzlina nás příjemně ochladily a do oběda jsme se vrátili zase zpět do školy.

Výlet 1. – 3. třídy

Včera jsme byli na výletě v zoologické zahradě. Zamířili jsme do Jihlavy. Cesta příjemně ubíhala, a když jsme vystoupili z autobusu, každý se už těšil na zvířátka, která uvidí. A že jsme jich viděli hodně. Obdivovali jsme vysoké žirafy i krásně zbarvené papoušky. Byli jsme v Evropě, ale také v Austrálii. Každý z nás by si nejraději vzal domů nějaké zvířátko. Na závěr prohlídky jsme se stavili v malém obchůdku, kde prodávali upomínkové předměty. Když jsme nakoupili, nezbývalo nic jiného, než nastoupit do autobusu a vydat se na zpáteční cestu.

Finále školních závodů Czech Target Sprint Open

V úterý 18. června se naše škola zúčastnila finálového klání premiérového ročníku školních závodů Czech Target Sprint Open. Ve velmi teplém počasí jsme s vypětím všech sil bojovali o ta nejlepší umístění. V soutěži dívek z 8. tříd jsme se radovali z bronzu zásluhou Nely Bížové, které k úspěchu pogratulovala mistryně světa a Evropy, olympijská medailistka a držitelka dvou světových rekordů v běhu na 400 a 800 m, Jarmila Kratochvílová a její svěřenkyně, česká mistryně světa a halová mistryně Evropy v běhu na 800 m, Lída Formanová

Jmenovitě bych chtěla poděkovat za účast a reprezentaci školy Míšovi Peřinovi, Nele Bížové, Petru Novákovi, Naty Tyšerové, Jardovi Kroščenovi, Sabině Benešové, Ádě Šírkové, Kubovi Vančurovi, Anežce Mrázkové a Markovi Bergerovi. V Čáslavi panovaly opravdu těžké závodní podmínky. Vysoké teploty a celodenní sluneční svit kladly na závodníky opravdu vysoké nároky a o to více si nejen vítězové, ale i všichni účastníci, zaslouží pochvalu a velký potlesk!

Výlet 4. a 5. třídy

Ve čtvrtek 13. 6. navštívili žáci 4. a 5. třídy v rámci výuky vlastivědy hlavní město Prahu. Čekala je zajímavá prohlídka Pražského hradu – chrámu sv. Víta, Vladislavského sálu a Zlaté uličky. S paní průvodkyní si mohli zopakovat své znalosti z vlastivědy, které poté obohatili o další zajímavosti. Nechybělo ani „královské focení“ a nákup suvenýrů. Naše putování jsme zakončili dobrým občerstvením. Exkurze se vydařila a již plánujeme, kam vyrazíme příští rok. 

Výlet – Huť František

Dne 13. 6. jsme s žáky z rakouského Völsu navštívili Huť František v Sázavě. Od průvodkyně jsme se dozvěděli vše z historie nejen sklářského průmyslu, ale i příběh jmenované hutě. Každý z účastníků si vlastnoručně vyzkoušel zdobení skleniček a pískování skla. Skleničky si žáci na památku odvezli domů.  Výlet jsme si moc užili.

Výměnný pobyt

V pondělí 10. 6. k nám přijeli na výměnný pobyt žáci z rakouské základní školy ve Völsu. Ubytovali se na statku a tímto bych chtěla moc poděkovat manželům Zradičkovým. V úterý jsme se vydali na pěší výlet na zámek Kačina. Bylo opravdu horko, ale zchladili jsme se výbornou zmrzlinou v zámecké cukrárně. Prohlédli jsme si interiéry zámku, zámecký park a nedalekou biospalovnu. Po obědě jsme si chvíli odpočinuli ve stínu stromů. Také jsme si zahráli společně hru, abychom se seznámili a procvičili si němčinu. Na cestě zpět jsme se konečně rozpovídali, spíše v angličtině. Zítra nás čeká výlet do sklářského centra v Sázavě. 

Ředitelské volno

Vážení rodiče,

na úterý 11. 6. 2019 vyhlašuji pro žáky Základní školy a Mateřské školy Starý Kolín volno ředitele školy podle § 24 odst. 2, zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, z technických důvodů – přerušení dodávky vody. 

Uzavření se týká i mateřské školy.