Návštěva Národního muzea

Sbírky Národního muzeu obsahují exponáty z oblasti přírody, historie, prehistorie, mineralogie, geologie, paleontologie, botaniky, zoologie a dalších vědních oborů. My jsem s devátou třídou vyrazili v úterý 13. 2. hlavně za sbírkou mineralogickou, abychom na vlastní oči viděli to, o čem jsme se učili v Přírodopise. A bylo na co koukat. Sbírka zabírá prostor celého jednoho sálu Národního muzea a je v ní více jak 4000 nerostů. I když nám její prohlídka zabrala dost času, zvládli jsme projít i zbytek muzea, včetně vyhlídkové kupole, která je na samém vrcholu muzea a je z ní neuvěřitelný výhled na celou Prahu. Pak už nás čekala jen malá odměna v občerstvení a cesta domů. Vrátili jsme se unavení, ale spokojení – vytyčený cíl jsme splnili.

Pověsti české aneb Pohádky pod Řípem

V pátek 9. února 2024 žáci 1.-5. ročníku navštívili v Obecním domě ve Starém Kolíně představení Pověsti české aneb Pohádky pod Řípem. Na jevišti se odehrávaly příběhy praotce Čecha, kněžny Libuše a silného Bivoje, ale i drama Ctirada a Šárky. Dětem je zprostředkovaly veselé postavy Jiráska a Jiráskové v podání Evy Hruškové a Zdeňka Rohlíčka. Poutavé písničky vtipně dokreslovaly situaci jednotlivých scének a děti si je zazpívaly spolu s herci. Pobavilo nás i vtipné řešení loutek, které byly součástí představení. Několik dětí se zúčastnilo děje na jevišti a zahrálo si některou z historických postav, například Bivoje, Kazi nebo Tetu. Přestože název zní „Pověsti české“, jsou to vlastně pohádky z naší minulosti. Všichni se nejen pobavili, ale zároveň i poučili.

Fandíme hokeji i v novém roce

Stejně jako minulém roce, tak i letos, nám náš sportovní partner SC Marimex Kolín poskytuje volné vstupenky na domácí hokejová utkání svého týmu. Tím posledním bylo sobotní utkání proti Beranům ze Zlína. Kozlové (kolínští hokejisté) ukázali své rohy už v první třetině, kterou vyhráli 4:0, Nakonec padlo celkem 12 gólů, a v souboji týmů s rohatci ve znaku, vyhrál Kolín 8:4! Děti z naší školy tak opět mohly být u toho a zažít pěkné sportovní odpoledne.

Zimní sportovní den

Zimní sportovní den se letos konal trochu netradičně, neboť se na jeho závěru vydávalo pololetní vysvědčení. Nejprve se před školou konalo rozřazení dětí podle svých vybraných aktivit. Poté už následoval rozchod po skupinách dle jejich zaměření. Asi nejpočetnější skupina vyrazila autobusem na zimní stadion do Kutné Hory, kde se věnovala buď krasobruslařským kreacím nebo hokejovému zápasu. Další skupina vyrazila pěšky směr Kolín nebo vlakem do plaveckého bazénu, do místní sokolovny i školní tělocvičny. Zkrátka hýbal se a sportoval každý, navíc podle svého gusta, neboť variantu sportovního dne si každý zvolil sám. Společnou metou byl pro všechny návrat do školy a převzetí pololetního vysvědčení. To bylo u našich deváťáku nejen tím předposledním, ale i tím, kdy si mohli poprvé obléct své absolventské mikiny.

LVVZ – den pátý, šestý…a sedmý

Ve čtvrtek se opět lyžovalo, od rána byl svah krásně upravený a lyžařů na něm bylo pomálu. Následoval oběd, hodinka na odpočinek a už zase oblouky, driftované i řezané, smyky…až do zastavení vleků. Ve ski areálu jsme ještě zůstali a přesunuli jsme se opodál, na středisko Horské služby. Tam nás již čekal náš dlouholetý známý, horský záchranář, pan Zdeněk Miler. Dětem poutavě povyprávěl o činnosti Horské služby, specifikách místního regionu, zodpověděl několik všetečných otázek a ukázal záchranářskou techniku, včetně vybavení. Na chatě následovala zasloužená večeře a společenské hry.
Páteční ráno nás zaskočilo svými mínus 12 stupni. Bylo tedy bez rozcvičky a každý se mohl soustředit na svůj velký závod. Dopolední svah byl zalitý sluncem a manšestr na něm neměl chybu. Instruktor vytýčil trať, následovaly zkušební jízdy a jelo se naostro. Dvoukolové slalomové klání bylo napínavé a cílové časy ukázaly na jasné favority. Těmito se stali:
Kategorie dívek:
Zlato: Petra Šolarová
Stříbro: Markéta Maňáková
Bronz: Aneta Siřinková
Kategorie chlapců:
Zlato: Richard Kočík
Stříbro: František Peřina
Bronz: Ondřej Vejvodič a Štěpán Vyhlídal
Absolutním vítězem všech disciplín se stala Petra Šolarová.
Odpolední závěrečná lyžovačka už byla pohodička ve volném stylu. Taková rozlučka s dokonale ovládaným sportovním areálem. Večerní zábava v maskách začala vyhlášením sportovních výsledků a nejdokonaleji uklízeným pokojem a pořadím družstev ve vědomostních soutěžích, za celou dobu pobytu. Následovala diskotéka a prodloužená večerka. V sobotu balení a cesta autobusem zpět ke svým nejbližším…

LVVZ – den třetí a čtvrtý

V úterý ráno se takřka celý kurz přesunul skibusem na Tanvaldský Špičák, kde plně rozvinul své osvojené lyžařské dovednosti. Čerstvě napadlých 10 cm nového sněhu jen podtrhlo tu pravou zimní atmosféru. Nepatrný zbytek kurzu využil téměř prázdný svah na Severáku.
Hlavní zpráva dne: V letošním lyžařském kurzu již všichni samostatně lyžují!
Po náročném dni se večerní zábava točila kolem luštění křížovky, pantomimy v živém hudebním klipu nebo třeba veršování na daná slova.
Středa byla dnem odpočinku, tedy od lyžování. Dopoledne bylo jako z pohlednice. Nadýchaný sníh, slunce a na horizontu se nám poprvé ukázal Ještěd. Nic nebránilo tomu, aby byl odstartován tradiční Hrabětický biatlon. Letošní ročník byl opravdu plný vyrovnaných výkonů a výsledky byly matematickou souhrou mezi výkony na trati a přesnou střelbou. Medaile nakonec brali ti nejlepší z nejlepších:
1. místo – Jiří Licek
2. místo- Sofie Ema Tyšerová
3. místo – Nicolas Hubáček
Po sportovním dopoledni následoval oběd, odpočinek, a odpolední vycházka na rozhlednu Královka, spojená s návštěvou cukrárny tamtéž. Večer došlo na slavnostní vyhlášení výsledků a slíbené kino.

LVVZ – den první a druhý

V neděli 14. ledna 2024 vyrazily děti ze sedmé třídy, doplněné o deváťáky, na každoroční Lyžařský výchovně vzdělávací zájezd (LVVZ) do Hrabětic u Janova nad Nisou. Zdejší chata Hraběnka se jim společně se sjezdovkou na Severáku stala přechodným domovem. Cesta od školy proběhla hladce, následovalo ubytování a odpolední procházka se zápůjčkou lyží a pořízením skipasů. Po první večeři následoval společenský večer a první sbírání bodů do celotýdenní vědomostní soutěže družstev.
Pondělí už začalo podle harmonogramu. Budíček v 07.00 hod., rozcvička v čerstvě zasněženém svahu nad chatou, snídaně a poprvé na svah… Rozježdění pod dohledem instruktorů a lyžování až do oběda na krásně upravené sjezdovce. Oběd, hodina povinného odpočinku a opět lyžařské kreace až do setmění. Večer vyplnily společenské hry a slíbené kino. Večerku nebylo třeba protahovat, každý rád brzy ulehl…