Zápis do 1. ročníku

Vážení rodiče,
zápis do 1. ročníku Základní školy ve Starém Kolíně proběhne 20. 04. 2023 od 13:00 hod. do 17:00 hod. Vezměte s sebou občanský průkaz a rodný list dítěte. Pro návštěvu školy využijte rezervační systém, který je již spuštěn. V rezervačním systému (zde) si vyberete čas, který vám vyhovuje.

Zdravé mlsání

Na základně projektu „Mléko do škol“ využila 5. třída mléčné produkty z mlékárny Ohaře k přípravě zdravého mlsání.
K dispozici jsme měli zákys, bílý jogurt-natur, sýr žervé-přírodní, s pažitkou a kapií, plátkový sýr eidam a gouda.
Nejprve jsme si o daných produktech popovídali a poté jsme se rozdělili do čtyř skupin. Každá skupina si připravila svůj recept a následně se pustila do díla. Práce nám šla pěkně od ruky a brzy přibývaly na stole talíře plné dobrot a kuchyňka byla provoněna vůní lahodných moučníků.
Vaření jsme si všichni moc užili a ještě jsme si pochutnali.

Děkujeme a dobrou chuť!

Školní projekt mléko do škol

Žáci z 2.B se s nadšením pustili do přípravy obložených chlebíčků a kanapek. Díky mléčným výrobkům, obsahujících mimo jiné i plno bílkovin, se děti dosyta najedly a napily.
Děkujeme firmě GIRA za zmíněné produkty.

Výprava za Včelími medvídky

Ve středu jsme se vydali vlakem do Kolína, kde nás v DDM čekalo divadelní představení Včelí medvídci. Cestovat vlakem jsme již zvyklí, takže jsme se bez problému přepravili na nádraží v Kolíně, kde si děti šly s nadšením koupit dobroty. V klidu jsme se najedli, a protože jsme měli dost času, udělali jsme si hezkou procházku kolem chrámu sv. Bartoloměje. O slovo se hlásilo jaro, takže jsme mohli vidět i první jarní květiny. Samotné představení bylo poutavé, role obsáhl jeden herec, který vtáhl účastníky, za potlesku a velkého smíchu, do děje. Po skončení jsme se vydali zpět na nádraží za vidinou chutného oběda v naší školní jídelně.

Projekt Abeceda peněz ve 2. a 4. třídě

Česká spořitelna se snaží pomocí hry přiblížit dětem základních škol principy finanční gramotnosti. I naše škola se do tohoto chvályhodného projektu zapojila. Ve čtvrtek 9. 3. 2023 k nám přijela pracovnice České spořitelny, aby dětem vše vysvětlila a seznámila s důležitými pojmy. Přiblížily si, co to jsou příjmy, výdaje, spoření, atd. Vyzkoušely si i své znalosti v oblasti peněz (měny v jiných státech, ochranné prvky na našich bankovkách,…), podívaly se do České spořitelny, dokonce i do sejfu. Všichni se aktivně zapojili do zadaných úkolů, ve kterých budeme dál pokračovat v pracovních listech. Na závěr tohoto projektu si každý zkusí pomocí testu, jestli už zvládne alespoň částečně Abecedu peněz. Průvodkyně Andrea byla skvělá, budeme se těšit na pokračování v dalším školním roce.

LVVZ na Horské službě

Středeční odpoledne jsme měli možnost navštívit služebnu Horské služby (HS) Jizerské hory – Severák. To vše díky laskavosti a ochotě p. Müllera, který bez váhání vyhověl naší žádosti o pár slov k činnosti HS, kterou jsme mohli sledovat jen při výjezdu k zásahům, během našeho pobytu. Mohli jsme vidět vybavení, které se používá při zásahu v terénu, osahat si sněžný skútr, posadit se na něj, poslouchat poutavý výklad o činnosti horské služby nejen v zimní sezóně. Jak se chovat při krizové situaci, během zásahu a následného převozu. Dále, že horský záchranář je nejen zdravotník, ale… lyžař, skialpinista, horolezec, řidič, meteorolog, znalec hor a hlavně srdcař s perfektní fyzičkou. Během vyprávění se i několikrát ozvala vysílačka, naštěstí v ní nebylo hlášení pro našeho záchranáře, které by znamenalo okamžité přerušení výkladu a výjezd. Mohli jsme se tak dozvědět, že během zimního období v naší oblasti vyjíždí HS přibližně k tisícovce zásahů a konkrétně na našem svahu se jedná asi o 3 výjezdy denně.

LVVZ – 5. a 6. den

Úterý začalo ranní rozcvičkou, kdy přibývající sníh dokumentoval pohybové aktivity na jednotlivých cvičebních místech. Vydatná snídaně a hurá na sjezdovku. Celá skupina si oblíbila JIH, ten se však díky přívalu sněhu podařilo vlekařům upravit až v průběhu dopoledne. Proto se zde jezdilo převážně po obědě. Naše skupina byla tento den poslední, kterou vlek nahoru vyvezl, lyžovalo se tedy až do samého závěru. Večeře, po ní karty, hry a pak vytoužená pantomima a hádání slov. Tento večer přidělil poslední body jednotlivým soutěžním skupinám. Vyhrálo družstvo „Pět Otravných Pomerančů“, před „Lovci mamutů“, „jELITA“ a „Tulipána“. Nutno dodat, že všechna družstva si vedla ve všech soutěžích velmi dobře a konečné pořadí byla jen čísla.
Nastal velký den – středa. Dopoledne byla vytýčena trať na lyžařské závody, které jsou vyvrcholením celého kurzu. Po tréninkových jízdách to nastalo. Připravit, pozor…teď! Povzbuzování, adrenalin při jízdě z prudkého kopce, zvuk lyží zařezávajících se do sněhu a dojezd do cíle. Časy byly velmi těsné, avšak umístění v kategorii dívek i chlapců byla jasná. Konečné pořadí bylo v kategorii dívek následující:
1. místo – Karolína Kupková
2. místo – Anežka Kratochvílová
3. místo – Anna Kahounová
Konečné pořadí bylo v kategorii chlapců následující:
1. místo – David Rom
2. místo – Jindřich Horyna
3. místo – Vojtěch Maňák
Večer bylo vyhlášení vítězů, karneval a závěrečná diskotéka. Všechny děti si na LVVZ vedly velmi dobře, opět byl kurz úspěšný a hlavně bez zranění!

LVVZ – 3. a 4. den

Neděle byl sportovně-oddychový den. Dopoledne patřilo každoročnímu Hrabětickému biatlonu. Závodníci vybíhali na trať za mírného sněžení, čerstvý sníh stěžoval běžeckou část závodu a tak záleželo na přesné střelbě. Časy a následné bodové hodnocení se v konečném součtu takřka shodovaly. Avšak trojice medailistů byla jasná:
1. místo – Vojtěch Maňák
2. místo – Anežka Kratochvílová
3. místo – Karolína Kupková
Třpyt medailí se odrážel v slzách dojatých šampiónů (některých), potlesk a hlavně úsměv završil úspěšný den, kdy k odpoledni patřila ještě vycházka do nedalekého Janova nad Nisou a sledování filmu na přání.
V noci na pondělí nachumelilo a odliv víkendových lyžařů umožnil skvělé lyžování po celý den, za ideálních podmínek. Únava po celém dni na svahu nasměrovala večer na odpočinkový mód.

Lyžařský výchovně vzdělávací zájezd (LVVZ) – 1. a 2. den

Pátkem 3. března 2023 začal týdenní LVVZ v Hraběticích, kterého se letos účastní 20 žáků z naší školy. Hned po příjezdu se celá skupina ubytovala a vyšla na obhlídku okolí, do které bylo zahrnuto dovybavení lyžařské výbavy, zjištění aktuální situace na sjezdovkách, zakoupení skipasů a výšlap na rozhlednu Slovanka, Díky nádhernému počasí se všem naskytl nádherný pohled na nedaleký Ještěd, halící se do bílého oparu. Cestou nechybělo občerstvení v místním bufetu a chytání slunečních paprsků. Při návratu na chatu se uskutečnila informační schůzka, večeře a rozdělení do soutěžních skupin pro večerní soutěžení. Večer plný her utekl a večerka byla na spadnutí…
Sobotní ráno bylo mrazivé a pomalu se přidávalo jemné sněžení. To však nebránilo rannímu výběhu do kopce a následné rozcvičce, která k LVVZ prostě patří. Po snídani se šlo poprvé na svah. Dopoledne uteklo, horká polévka a svíčková s knedlíkem dodaly lyžařům dostatek energie trávit na svahu ještě celé odpoledne. Večer opět proběhly soutěže družstev, tentokrát se zkoušela dovednost a týmová souhra.