Školka v přírodě Hrabětice – den první

V letošním roce jsme se vypravili s dětmi z oddělení předškoláků na školku v přírodě do Hrabětic v Jizerských horách.
Ráno 29. května jsme vyrazili plni očekávání za naším velkým dobrodružstvím. Cesta utíkala rychle a na otázku “Kdy už tam budeme?” mohly paní učitelky po dvou hodinách odpovědět “Už!”
Děti seběhly kopeček k chatě a zabydlely se na pokojích. Po výtečném obědě jsme si všichni užívali polední “klid” 🙂. Plni sil jsme se vydali na rozhlednu Slovanka. Několik odvážných dokonce vystoupalo až do oblak, zbytek se zatím ládoval sváčou pod rozhlednou. První výšlap zvládly všechny děti na jedničku.
Po návratu na chatu proběhly první soutěže “Školkohraní”, tvorba “přírodovědné” knížky a velká honěná na louce. V nejlepším překazila naše řádění paní kuchařka, která nás svolala na večeři. Po naplnění bříšek jsme vzali útokem naši improvizovanou herničku.
Poté už následovala jen večerní očista, zachumlání do peřin a po přečtení pohádky se nám zavřela očka.

Projekt „Karierové poradenství“

Čas utíká a letošní deváťáci již mají vybráno, kam povedou jejich další kroky poté, co opustí naši školu. Volba další etapy vzdělávání se tedy pomalu přesouvá na současné osmáky. Proto již v pondělí 22. května 2023 navštívili Střední odbornou školu stavební a Střední odborné učiliště stavební v Kolíně, konkrétně Sídlo odborného výcviku v ul. Klicperova. Tam se našich dětí ujali mistři odborného výcviku a seznámili je s obory, které jejich škola nabízí, včetně následného uplatnění v praxi. Nejvíce je zaujal obor Malíř a lakýrník. Hned si mohli prakticky vyzkoušet své malířské dovednosti a seznámit se s vybavením, které malíř ve své práci potřebuje. Osvojit si techniku základních prací, vytvořit si svou šablonu a tuto si i vyzkoušet. Zazněla i malířská hantýrka, děti se tak dozvěděly, co je brnkačka, hlinka, pěsťák, zárohák…Nechybělo ani vydatné pohoštění a náhled do truhlářské dílny. Čas rychle utíkal, nehledě na to, že byl dětem dopřán komfort v podobě přistaveného autobusu přímo před školou.

Přijímací zkoušky

V polovině dubna se na středních školách a osmiletých gymnáziích konaly přijímací zkoušky. Ty se skládaly jako každoročně z testu z českého jazyka a matematiky. U škol s uměleckým zaměřením se konaly i talentové přijímací zkoušky.
I naši deváťáci a čtyři žáci páté třídy se jich zúčastnili. Konkurence byla velká, neboť o studium na střední školy a učiliště byl velký zájem. Na některých školách počet uchazečů i několikanásobně převyšoval kapacitu prvních ročníků.
Projekt kariérového poradenství, který se na naší škole realizuje již pátým rokem, a systematická příprava z matematiky a českého jazyka, se osvědčily.
Naši žáci nezklamali sebe, rodiče, ani školu. Všichni páťáci úspěšně zkoušky složili a na gymnázia jsou přijati. Dokonce se v přijímacím řízení umístili do 10 místa na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře i na Gymnáziu v Kolíně!
Pozadu za nimi ale nezůstali ani žáci deváté třídy.
Chlapci, kteří skládali přijímací zkoušky na Střední průmyslovou školu do Kutné Hory nebo Kolína, se v přijímacím řízení umístili do 15 místa! (z 98 uchazečů v Kolíně i v Kutné Hoře)
Někteří žáci si mohli dokonce i vybírat, neboť úspěšně složili zkoušky na obě školy a umístili se do kapacitních míst.
Nesmíme opomenout ani žáky, kteří podávali přihlášky na učňovské obory. Přestože byl i zde větší počet uchazečů než volných míst, naši žáci uspěli.
Můžeme tedy s radostí konstatovat, že všichni žáci páté a deváté třídy jsou přijatí k dalšímu vzdělávání již po prvním kole přijímacího řízení!
Všem přijatým gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí a úspěchů v nové životní etapě.

Atletické závody Kolín

Dne 10. května 2023, se výběr atletů z druhého stupně naší školy, zúčastnil klání o Pohár rozhlasu, který se konal tradičně na atletickém stadionu v Kolíně. Naši atleti bojovali ve sprintu na 60 m, štafetách 4 x 60 m, skocích do dálky, hodu koulí a dálkových tratích 800 m a 1500 m. V letošní rekordní účasti obsadili dvě 8. místa a jedno 9. místo. Nejlepšího umístění dosáhl Vojtěch Maňák ve skoku dalekém, kdy získal celkové 3. místo za výkon 510 cm.

Dopravní soutěž

Ve středu 3.5. se konalo školní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů, kterou každý rok vyhlašuje Ministerstvo dopravy – BESIP spolu s dalšími organizacemi. Soutěží se ve čtyřech disciplínách : jízda obcí, jízda zručnosti, dopravní testy a první pomoc při nehodách. Letos jsme přidali ještě samostatnou sportovní disciplínu, která se hodnotila zvlášť. Celá soutěž proběhla v areálu školy, kromě jízdy obcí, která je už druhý rok situována do části obce Na Baštách. S přípravou a hodnocením vždy pomáhají žáci deváté třídy a soutěží se v kategoriích mladší a starší žáci od čtvrté do osmé třídy. Po vyhodnocení budou čtyři nejlepší účastníci z každé kategorie nominováni do okresního kola této soutěže, pořádané 18.5. v Kolíně.

MCDonalds CUP 2023 – okresní kolo Kolín

Dne 4. května 2023, se fotbalový výběr žáků ze 4. a 5. třídy naší školy zúčastnil každoročního MCDonalds CUPu, jehož okresní kolo proběhlo v Kolíně. Do krásně prosluněného jarního dopoledne vyběhl letos rekordní počet přihlášených družstev, a to již v okresním měřítku. Naše družstvo se statečně utkalo postupně se všemi soupeři napříč svou skupinou. Nakonec z toho bylo nepostupové 7. místo, ale nabrané zkušenosti a souhra se spolužáky, vykompenzovaly prvotní zklamání z domnělého neúspěchu.

Den Země na Kačině

V rámci vzdělávacího programu ke Dni Země, který tradičně připadá na 22. dubna, se žáci 7. a 8. třídy vydali pěšky, tedy ekologicky, na zámek Kačina. Tam je čekala prohlídka s průvodcem, přímo „šitá na míru“. Byla zaměřená nejen tematicky, kdy se děti dozvěděly spoustu informací, jak naslouchat přírodě, navíc měly možnost ohlédnout se do historie a zjistit, který řemeslník ze Starého Kolína spoluutvářel historii zámku a přilehlého panství. Nechyběl soutěžní kvíz a malý bonus v podobě návštěvy zámecké knihovny. Průvodcem nám byl (netypicky) kurátor muzea pan Mgr. Jan Prchal, koordinátorkou projektu Mgr. Kamila Trnečková, a to vše pod záštitou pana ředitele PhDr. Pavla Douši, Ph.D., kterým patří náš velký dík za příjemně strávený den.

ZOO Chleby – Mendelovo ekologické centrum

Žáci 1. a 2.třídy navštívili Mendelovo ekologické centrum, které je součástí ZOO Chleby. Čekaly nás tam vybrané výukové programy ,, Naše masky“ a ,,Kdyby nebyly ryby“. Děti byly nadšené ze zážitku, kdy si mohly mimo prohlédnutí exemplářů, pohladit nebo dokonce pochovat zvířátka, se kterými se běžně do styku nedostanou.

Farma Bláto

Ve čtvrtek 20. 4. 2023 navštívily společně 3., 4. a 5. třída farmu Bláto u Uhlířských Janovic.
Tato farma je vyhlášená výrobou tvrdých a polotvrdých zrajících sýrů s alpskou kulturou. Sýry se zde vyrábí ihned po nadojení z krav plemene Brown Swiss, které mají celoroční přístup na pastviny v Posázaví. Sýraři se poté několik měsíců starají o sýry v útrobách kamenného statku.
Přesvědčili jsme se na vlastní oči, že kvalita mléka je úzce spojena se zdravotním stavem a výživou zvířat. Ochutnali jsme lahodnou zmrzlinu a výborný jogurt. Nakonec jsme zakoupili domů pro naše nejbližší produkty z farmy Bláto, ale i od dalších farmářů.
A nechybělo ani pohlazení kraviček, telátek, prasátek, králíčků, morčat a dalších zvířátek.
Při odjezdu domů se s námi rozloučil hlasitý páv.
Moc jsme si to užili a již se těšíme na další akce!