Projekt – polytechnika

Ve čtvrtek 16. ledna 2020 začal 1. seminář pro žáky první třídy, který má za úkol doplnit jejich znaloti v oblasti polytechniky. Jedná se o propojení manuální zručnosti a kreativity, umění a matematických znalostí i logického myšlení žáků (tzv. koncept STEAM). Pod vedením zkušené lektorky paní Havlíčkové si děti vyzkoušely první téma: Stavíme z cihel. Seznámily se s materiálem, naučily se základní stavební pojmy (vodováha, olovnice, směr svislý, směr vodorovný, klenba apod.), samy si vyzkoušely stavby z hliněných cihliček (zdi a rohy, komíny, okno s překladem, stropy) i stavby podle vlastní fantazie (ty je bavily nejvíce ). Byly šikovné, a proto získaly první samolepku, kterou si nalepily do pamětního listu. Žáci s nejlepšími nápady byli odměněni navíc i barevnými papírovými skládačkami. Součástí bylo i malé video s ukázkou konkrétních staveb z celého světa (stavby z panelů, železobetonu, cihel, dřeva, ale i z hlíny). Lekce rychle utekla a již se těšíme na další setkání, které se bude konat v únoru a bude se opět týkat stavitelství a konstruktérství.

Lyžařský výcvik

Šestý den byl ve znamení velkého závodu. Od rána krásné mrazivé počasí, na svahu čerstvě zasněženo a sluneční paprsky dávali vyniknout ukázkovému manšestru. Při pohledu z cíle byla na pravé straně sjezdovky za Arnikou připravena slalomová trať a ze startovní čáry byl dán vysílačkou pokyn časoměřičům, že závody mohou začít. Nejprve odjeli první kolo snowboardisté a za nimi slalom chlapců a dívek. Ve druhém kole byla znát absence nervozity a výsledky byly mnohem lepší a míchaly pořadím.
Výsledky:
Snowboard:
1. Nela Bížová, 2. Nela Komůrková, 3. Sabina Benešová
Slalom dívky:
1. Anežka Mrázková, 2. Rozálie Paličková, 3. Lucie Jará
Slalom chlapci:
1. Ondřej Kupka, 2. Jakub Krátký, 3. Jakub Váňa
Odpolední program patřil závěrečnému lyžování, přesto si skupinka závodníků zvolila raději výšlap na rozhlednu Královka, neboť slunečné odpoledne k tomuto přímo vybízelo. Všichni se společně sešli na poslední večeři, po které bylo udílení cen, následoval karneval plný nápaditých masek zakončený diskotékou a prodlouženou večerkou.
Sedmý den nastalo balení a závěrečný úklid. Autobus byl přistaven na čas a tak všichni mohli v pořádku a plni dojmů vyrazit domů ke svým nejbližším.
Závěrem se sluší poděkovat zejména naší dobré duši, která nám vytvářela komfort a zázemí po celou dobu našeho pobytu a to zejména výbornou a vydatnou kuchyní, děkujeme paní Vlastičce Vokounové!

Lyžařský výcvik

Nejočekávanější den, den pátý – celodenní výlet na Špičák, posunutý budíček, balíček na cestu a hurá do skibusu. Bylo krásně, v dáli se krásně zjevil Ještěd, sluníčko svítilo a šťastné tváře zmalovalo tou nejsytější červení. Při návratu lyžaře na chatě uvítala vůně čerstvě usmaženého řízku a po večeři všichni vzali za vděk odpočinkem a volnou zábavou. Nelze opomenout, že v Hraběticích zůstala malá skupinka těch, kteří i nadále celý den trénovali na zdejší sjezdovce, která byla přes noc krásně zasněžena a upravena. Pohled z okna nám prozrazuje, že na zítřejší závody bude sjezdovka čerstvě zasněžená a upravená …

Lyžařský výcvik

Čtvrtý den, byl dnem relaxačním, jak velí směrnice pro ZZA (zdravotní zotavovací akce), proto ráno krátká procházka do Janova nad Nisou a po obědě soutěž v Hrabětickém biatlonu (výskoky, běh, střelba, dřepy, střelba a běh do cíle). Do poslední chvíle byl závod napínavý, neboť konečného vítěze určil nejen rychlý běh, ale i přesná muška. Stal se jím lídr Čuníků – Martin Němec, před Vojtou Stránským a Kubou Váňou. Po závodě již naplno propukla soutěž o nejhezčího sněhuláka. Těžké rozhodování nerozhodlo o vítězi, všechna díla byla hodna mistrů. Po soutěžním odpoledni jsme se jako Šternberk všichni hodili do gala (úryvek z Černých baronů) a procházkou zašli na něco dobrého do restaurace Arnika, která je u sjezdovky. Večer byl hudební, zpívalo se až do večerky. A na pokoji č. 14 i po ní….

Lyžařský výcvik

Den druhý už začal řádně ukrajovat ze zdejšího pobytu. Budíček v sedm hodin a o pět minut později ranní rozcvička. Ještě za tmy a na sněhu se každého cvik a pohyb měnil v příjemné teplo bojující s teplotou pod bodem mrazu. Po té ranní hygiena a po snídani konečně hurá na svah. Zatím jen na ten naproti chatě, kde si instruktoři prohlédli dovednost všech dětí a rozdělili si je do družstev. Mohlo se pokračovat dál. Naostro na opravdovou sjezdovku v plném běhu. Dopoledne rychle uteklo, zpět na chatu a po obědě a nařízeném odpočinku to samé až do večera. Po večeři pokračovaly dovednostní hry ve společenské místnosti zvané Roubenka. Čas nekompromisně utnul tento zábavný večer, protože přišel čas večerní hygieny a večerky. Následný třetí den pokračoval ve stejném duchu jako ten předchozí, rozdíl byl však patrný již při ranní rozcvičce. To se dva otužilci dostavili na ranní rozcvičku tzv. „na chlapáka“, prostě jen v trenýrkách a neohroženě jí takto celou absolvovali. Stejně takto pokračovali i při rozcvičkách následujících. Výjimkou byl již odpolední program, kdy se skupinka několika dětí již rozhodla trochu šetřit, neboť se dostavila trochu únava z ostrého lyžařského startu a drobná zranění. Avšak nezahálelo se, skupinka relaxujících se vydala na pěší výlet k Josefovské přehradě a to navzdory mlhavému počasí a takřka nulové viditelnosti. Večerní program opět pohltil soutěžní duch.

Lyžařský výcvik

Byla sobota 11. ledna 2020 a kolem 9 hodiny ranní, vyrazila lyžařská výprava z naší školy v počtu 25ti lyžníků, tří učitelů, jednoho externího lyžařského instruktora a paní kuchařky, do Jizerských hor na každoroční lyžařský výcvik. Cesta pohodlným autobusem ubíhala rychle a po jedné povinné pauze nás klikatá cesta dovedla až k chatě Hraběnka v Hraběticích u Janova nad Nisou. Zde jsme se prostřídali se školou ze Zbraslavic a po uvítání paní správcové i ubytovali. Po vybalení a krátkém odpočinku jsme šli procházkou obhlédnout okolní terén, koupit skipasy a pokořit nedalekou rozhlednu Slovanka. Cestou zpět na večeři jsme natrénovali první pády na zledovatělé cestě. Po večeři byla výprava seznámena s denním režimem, bezpečnosti na horách, byly určeny služby pro kuchyň a ranní buzení. Po té se celá výprava rozdělila na tři soutěžní týmy, které po celou dobu pobytu mezi sebou soutěžily. Lídry se stali Nela Bížová se svými Ššššššššviháky, Nela Komůrková a její Nelinčiny kuličky a nakonec Martin Němec s Čuníky. A hned se začalo naplno soutěžit. Po soutěžním večeru následovala, stejně jako následné dny, večerní hygiena a ve 22. hod. večerka.

Vánoční turnaj v ping pongu 2019

V pátek 20. prosince 2019 se uskutečnil školní turnaj v ping pongu, kdy se ke čtyřem soutěžním stolům postavilo celkem 18 přihlášených hráčů. Na hladký průběh turnaje a dodržování hráčských pravidel dohlížel nestor a dlouholetý starokolínský hráč pan Alois Salák. Ze tří hráčských skupin se do samotného finále probojovala trojice těch nejlepších, kteří si vzájemnými zápasy určili konečné pořadí. Nejlepšími stolními tenisty se tak pro rok 2019 stali:
1. místo: Patrik ULRICH (7. třída)
2. místo: Kateřina HORYNOVÁ (6. třída)
3. místo: Jan JEŘÁBEK (7. třída)
Za tato umístění obdrželi opravdové perníkové medaile a hodnotné ceny, které jim škola do turnaje věnovala. Přáním všech do budoucna je tuto tradici na naší škole udržet. Těšíme se na ročník 2020!

Přátelské utkání ve florbalu

Splněným přáním florbalových družstev dívek a chlapců z naší školy bylo jakékoliv přátelské utkání.   V období mezi školními soutěžemi nám vyšla vstříc ZŠ Jana Palacha v Kutné Hoře.  Naše výběry ze šesté a sedmé třídy se tak mohly 18. prosince 2019 utkat s ryze florbalovým mužstvem chlapců z hostující školy. V prvních utkáních byla znát převaha domácích, avšak odveta již dopadla lépe a slavilo se vítězství. Vrcholem florbalového dopoledne pak bylo vzájemné utkání našich dívek a chlapců, jehož odveta se konala ještě po návratů domů v naší tělocvičně.