Země Keltů

V úterý 25. 6. navštívily čtvrté třídy spolu s páťáky keltský skanzen v Nasavrkách. Je to místo s krásnou krajinou a historií, která pamatuje keltské osídlení.
Pro děti byl přípraven tříhodinový program „Dotkni se pravěku.“ Rozdělili jsme se do tří skupin. Postupně se všichni vystřídali na prohlídce skanzenu, kde si mimo jiné zopakovali učivo o Keltech. Následovala výroba keltských mincí. Každý si zkusil rozdmýchat oheň, odlít pecku, ze které následně razičkou děti vyrobily minci pro štěstí. Poslední modul se nazýval „Dotkni se pravěku.“ A tak jsme si nakonec povídali o běžných věcech, které Keltové používali. Měli jsme možnost obléknout si keltské oblečení, šperky a bojovou výzdobu.
Prožili jsme hezký den na závěr školního roku.

SPANÍ VE ŠKOLE – IV. A

Děti ze IV. A třídy se rozhodly, že ze 13.6. na 14.6. přespí ve škole. Prožily tu večer plný her, soutěží a tance. Ráno jim hodné paní kuchařky připravily snídani. Svačinu obstarala paní asistentka Hanslíková spolu s děvčaty ze třídy. Spaní ve škole bylo super.

Školní výlet

V podělí 17.6.2024 vyrazily společně třídy 4.A a 4.B do Kutné Hory. Cílem naší výpravy bylo putování po Kutné Hoře. Seznámení s Kutnou Horou začalo u divadla J. K. Tyla. Dále jsme prošli okolo nové knihovny a kostela Matky Boží Na Náměti, pokračovali jsme ke gymnáziu sv. Voršily ke a Kamennému domu, což je gotický měšťanský dům s třemi podlažími a vysokým trojúhelníkovým štítem s gotickými okny a bohatou sochařskou výzdobou. Dalším symbolem Kutné Hory je Kamenná kašna, která sloužila jako rezervoár pitné vody až do roku 1890. Pokračovali jsme k Jezuitské koleji – k další barokní stavbě v Kutné Hoře, ležící mezi Hrádkem a chrámem sv. Barbory. Prohlédli jsme si sousoší světců na terase před Jezuitskou kolejí. Nejdelší byla zastávka u chrámu sv. Barbory, kam jsme došli ze zahrad u Gasku. O chrámu sv. Barbory jsme se dozvěděli řadu zajímavostí.
Cestou zpátky jsme objevili Muzeum stříbra – Hrádek a Vlašský dvůr, který je někdy nazýván Kutnohorskou mincovnou. A nezapomněli jsme ani na Ruthardskou ulici, kde dal podle pověsti zazdít ve sklepení domu svou dceru J. Ruthard.
Výlet jsme zakončili pizzou, zmrzkou a někdo obojím.
Dozvěděli jsme se od paní učitelky řadu zajímavostí o Kutné Hoře a již se těšíme na další výlet!

ENGLISHSTAR

Naše škola se zapojila do mezinárodní jazykové soutěže ENGLISHSTAR. Do soutěže se v České republice zapojilo 300 škol a 6687 soutěžících. Žáci soutěžili v 9 kategoriích, přičemž každá kategorie odpovídala jednomu ročníku.
Na přední příčky jsme bohužel nedosáhli. Přesto si všichni naši žáci zaslouží velkou pochvalu. Průměrná úspěšnost naší školy byla 91,6%, nejlepší průměrná úspěšnost byla 98,2%.
Na prvním místě se na naší škole umístil Pavel Vyšata s počtem bodů 98, na druhém místě Jiří Licek s počtem bodů 97 a na třetím místě Lukáš Flégl s počtem bodů 96.
Výhercům gratuluji a všem přeji, ať je angličtina nikdy nepřestane bavit.

1. ročník MasterChef

MasterChef na naší škole? Ale ano. Žáci sedmého ročníku soupeřili o nejchutnější slaný a sladký pokrm. V rámci vyučovacího předmětu Člověk a svět práce se obě skupinky sedmého ročníku utkaly ve školní kuchyňce a připravily skvělá jídla. Modrý tým upekl párek v listovém těstě a vafle s nutellou a šlehačkou, růžový tým se pustil do šneků z listového těsta a jahodového tiramisu. Porotou nebyl nikdy jiný než žáci naší školy. Oběma týmům se dařilo, obzvláště malí žáci si velmi pochutnali na obou pokrmech, ale vyhrát mohl jen jeden. Přestože obě jídla byla skvělá, u poroty zabodoval růžový tým a získal vítěznou vařečku. Děkujeme všem za účast, porotě děkujeme za skvělou atmosféru a třeba někdy zase u „RUCE NAHORU!!!“.

Sponzorský dar – Gira

Děkujeme společnosti Gira za pravidelný přísun vitamínů.
Děti se s nadšením pustily do přípravy různých zeleninových salátů a zdravé svačiny.
Odměnou byla vzájemná ochutnávka pokrmů. Že jim chutnalo, byly důkazem prázdné talíře.

1. ročník školního atletického víceboje

Ve dnech 29. a 31. května 2024 proběhl pilotní projekt, ryze školní soutěže, na podporu pohybových aktivit našich dětí. Na počátku byl školní parlament a návrh dětí udělat si vlastní sportovní soutěž v atletice. Pak už to byla jen trpělivá a obětavá práce, šitá na míru naší kolegyni (Mgr. Jitka Dočkalová nechce být jmenována 😊) a následné zapojení realizačního týmu. Některé děti se ještě podílely na úpravě sportoviště za sokolovnou a poté mohlo vše začít. Možná i navzdory rychlým přípravám a samotnému odhodlání, se na nás usmálo štěstí v podobě krásného počasí, po oba sportovní dny (ve středu soutěžil II. stupeň a v pátek I. stupeň). Sestava disciplín odpovídala soutěžním, tedy i běžně vyučovaným atletickým disciplínám. Byl to sprint na 50 metrů z nízkého startu (II. stupeň 60 m z bloku), Běh na 200, resp. 400 m a 800 m, hod kriketovým míčkem, hod medicinbalem (vrh koulí) a skok daleký. Každému závodícímu se načítaly body podle jeho věkové kategorie a výkonu v jednotlivých disciplínách. Oba stupně školy byly rozděleny na mladší a starší kategorii. V reflexi na nedávný úspěch našich sportovců na Žehušickém poháru bylo zajímavé sledovat, jak se s domácím prostředím vyrovnají nejen favoriti, ale i zbytek dětí, které se buď nevešly do nominace nebo měly např. zdravotní indispozici. A bylo to zajímavé, kromě ostřílených sportovců, došlo i na několik překvapení, a tak to má ve sportu být. Výsledky z jednotlivých disciplín se ještě na místě ukládaly do systému, který následně vyhodnocoval průběžné a konečné umístění všech závodníků. Napětí z konečného umístění muselo všem atletům vydržet až do pondělí 3. 6. 2024, kdy se na slavnostním nástupu a následném udílení cen, dozvěděli konečná pořadí a svá umístění. Závodníkům patřily medaile (m.m. povedený školní výrobek), balíček sladkostí a bouřlivý potlesk celé školy. Na všechny ostatní čekala cena útěchy v podobě kulaté sladkosti. Seznam těch nejlepších by byl dlouhý, neboť kromě medailistů vyhrál každý, kdo se zúčastnil a přijal nabídnutou sportovní výzvu. Každopádně, na závěru celého ceremoniálu bylo jasně vyřčeno, že tato soutěž mezi dětmi jednoznačně uspěla a musí se opakovat. Máme tedy novou tradici a těšíme se na 2. ročník, který proběhne na podzim školního roku 2024/25. Sportu zdar.