1. ročník školního atletického víceboje

Ve dnech 29. a 31. května 2024 proběhl pilotní projekt, ryze školní soutěže, na podporu pohybových aktivit našich dětí. Na počátku byl školní parlament a návrh dětí udělat si vlastní sportovní soutěž v atletice. Pak už to byla jen trpělivá a obětavá práce, šitá na míru naší kolegyni (Mgr. Jitka Dočkalová nechce být jmenována 😊) a následné zapojení realizačního týmu. Některé děti se ještě podílely na úpravě sportoviště za sokolovnou a poté mohlo vše začít. Možná i navzdory rychlým přípravám a samotnému odhodlání, se na nás usmálo štěstí v podobě krásného počasí, po oba sportovní dny (ve středu soutěžil II. stupeň a v pátek I. stupeň). Sestava disciplín odpovídala soutěžním, tedy i běžně vyučovaným atletickým disciplínám. Byl to sprint na 50 metrů z nízkého startu (II. stupeň 60 m z bloku), Běh na 200, resp. 400 m a 800 m, hod kriketovým míčkem, hod medicinbalem (vrh koulí) a skok daleký. Každému závodícímu se načítaly body podle jeho věkové kategorie a výkonu v jednotlivých disciplínách. Oba stupně školy byly rozděleny na mladší a starší kategorii. V reflexi na nedávný úspěch našich sportovců na Žehušickém poháru bylo zajímavé sledovat, jak se s domácím prostředím vyrovnají nejen favoriti, ale i zbytek dětí, které se buď nevešly do nominace nebo měly např. zdravotní indispozici. A bylo to zajímavé, kromě ostřílených sportovců, došlo i na několik překvapení, a tak to má ve sportu být. Výsledky z jednotlivých disciplín se ještě na místě ukládaly do systému, který následně vyhodnocoval průběžné a konečné umístění všech závodníků. Napětí z konečného umístění muselo všem atletům vydržet až do pondělí 3. 6. 2024, kdy se na slavnostním nástupu a následném udílení cen, dozvěděli konečná pořadí a svá umístění. Závodníkům patřily medaile (m.m. povedený školní výrobek), balíček sladkostí a bouřlivý potlesk celé školy. Na všechny ostatní čekala cena útěchy v podobě kulaté sladkosti. Seznam těch nejlepších by byl dlouhý, neboť kromě medailistů vyhrál každý, kdo se zúčastnil a přijal nabídnutou sportovní výzvu. Každopádně, na závěru celého ceremoniálu bylo jasně vyřčeno, že tato soutěž mezi dětmi jednoznačně uspěla a musí se opakovat. Máme tedy novou tradici a těšíme se na 2. ročník, který proběhne na podzim školního roku 2024/25. Sportu zdar.


4. den – Školka v přírodě

Dnes jsme se věnovali venkovní výtvarné činnosti. Na terase u chaty jsme nabarvili sádrové sovičky, motýlky a svoje prstíky 😀. K obědu jsme slupli kuře na paprice, a protože začalo pršet, vrhli jsme se na povídání o lese a modelování lesních zvířátek. Odpoledne nás čekalo slavnostní zakončení školky v přírodě, předání medailí a balení. Týden utekl jako voda a už se moc těšíme na zítřek, kdy uvidíme rodiče.

Dopravní hřiště

Tak jako každý školní rok zakončili čtvrťáci i páťáci dopravní výchovu na dopravním hřišti v Kolíně. Společně si zopakovali základní pravidla silničního provozu pro cyklisty, která si vyzkoušeli na kolech na dopravním hřišti. Závěr pak tvořily písemné dopravní testy, jejich vyhodnocení a získání průkazu cyklisty, což se nepodařilo všem. Těm, kteří byli úspěšní a průkaz získali, nebo obhájili z minulého školního roku, jsme pogratulovali.
Všichni se pobavili a zároveň poučili o tom, že dodržovat pravidla silničního provozu se vyplatí.

3. den – Školka v přírodě

Dnes byl krásný slunečný den, který jsme zahájili výletem na rozhlednu Královka. Cesta stoupala vzhůru do táhlého kopce, ale drželi jsme se statečně a za hodinku jsme byli na místě. Odměnou nám bylo úžasné hřiště, které jsme důkladně prozkoumali. Cestou zpět jsme pozorovali přírodu a kochali se jejími krásami. Zmoženi jsme se vrátili na výborný oběd. V nohách jsme měli 7 km.
Po poledním “odpočinku” nás čekalo sportovní odpoledne. Slalom, skákání v pytli, házení pytlíků, štafeta, házení šipek, vybíjená. Prostě super sportem naplněné odpoledne doplněné hudebním doprovodem. Navečer nás čekal zlatý hřeb dne – opékání špekáčků. Řádně vyuzení od ohně jsme se osprchovali a zalezli do pelíšků.

2. den – Školka v přírodě

Dnes jsme hned ráno vyrazili na výpravu k místní přehradě, bohužel jsme plavky nechali doma, takže jsme nemohli vyzkoušet teplotu vody 😀. Výšlap to byl opravdu náročný, necelé 4 km nás skutečně zmohly.😀
Po návratu jsme si pochutnali na špagetách a odpočinuli si. Dešťové kapky nám začaly bubnovat na okno, tak jsme se vrhli na výtvarnou činnost. Vybarvili jsme lesní zvířátka na taškách, vytvořili ježky z párátek a společnými silami vybarvili sokola.
K večeři jsme si pochutnali na palačinkách a hupsli do peřin.

1. den – Školka v přírodě

Probudili jsme se do prvního rána školky v přírodě. Díky usměvavé snídani od našeho pana kuchaře nám začal den radostně a v podobném duchu i pokračoval.
Nejprve jsme dopoledne prostudovali manuál správného chování v přírodě a získané poznatky jsme hned po obědě uvedli do praxe při výletě na rozhlednu Slovanka. Kopec to byl obrovský (😀), ale zdolali jsme ho a mohli se pokochat výhledem na “hrozně špičatý kopec” (čti – Ještěd)😀.
Ve volných chvílích jsme postavili pár věží z Lega, vybarvili několik omalovánek, zahráli si vybíjenou, zacvrnkali si kuličky do důlku, připravili si krabičky na přírodniny, nasbírali tunu kamínků, vytvořili mandalu z šišek, vyrazili na výlet vlakem, mlsali ovoce, oslavili jedny narozeniny a hlavně…hlavně zlobili paní učitelky 😀 … a teď….teď už spinkáme jako andílci ❤️

Divadlo a muzeum Kolín

Středa 22. května 2024 byla pro 8. a 9. ročník naší školy plná nevšedních zážitků. Od rána se 9. ročník zúčastnil prohlídky kolínského muzea spjaté s výstupem na zvonici chrámu sv. Bartoloměje, včetně lapidária v suterénu stavby, pokladnice ve zvýšeném přízemí, prohlídky zvonů, výstavy díla Jaromíra Funkeho a nakonec pohledem z ochozu zvonice. Osmáci navštívili Úřad práce v Kolíně, kde udělali první krok k výběru svého dalšího vzdělávání, kterým se budou zabývat již příští školní rok. Po tomto zahřívacím kole se obě třídy vydaly do Městského divadla Kolín, kde shlédly činoherní anglicko – české divadelní představení, koncipované jako inscenovaná učební pomůcka Peter Black. Oproti běžným hodinám anglického jazyka byly děti vtaženy přímo do děje a mohly tak zažít zcela jinou naučnou formu.

Divadlo Spejbla A Hurvínka

V úterý 21. 5. se žáci druhé, třetí, čtvrtých a páté třídy vydali na cestu do Prahy. Navštívili společně divadelní představení Hurvínek mezi osly.
Škola pro Hurvínka znamená jen velkou ztrátu času. Kéž by do ní už nikdy nemusel vkročit… Toto přání se Hurvínkovi splní, když se setká s prapodivnou osůbkou s oslíma ušima jménem Hýkálek. Ten ho totiž pozve do Oslova, Děti si tam žijí jako v ráji. A jak by ne – nemusejí totiž chodit do školy! A tak se Hurvínek, navzdory Mániččiným protestům, vydává po boku Hýkálka do města Oslovo. Jaké to tam doopravdy je, jsme se spolu s Hurvínkem přesvědčili i my.
Byli jsme rádi, že Mánička, pan Spejbl a také pes Žeryk pomohli Hurvínkovi a ten se nestal oslem. Dokonce si po návratu domů šel spolu s Máničkou dělat dobrovolně domácí úkoly.
Po představení jsme si mohli koupit upomínkové předměty a také sladkosti.

Žáci přijatí k základnímu vzdělávání

Pro školní rok 2024/2025 byli přijati tito žáci:

1. ŘŠ SŘ 4/2024
2. ŘŠ SŘ 5/2024
3. ŘŠ SŘ 6/2024
4. ŘŠ SŘ 8/2024
5. ŘŠ SŘ 10/2024
6. ŘŠ SŘ 11/2024
7. ŘŠ SŘ 13/2024
8. ŘŠ SŘ 14/2024
9. ŘŠ SŘ 15/2024
10. ŘŠ SŘ 16/2024
11. ŘŠ SŘ 17/2024
12. ŘŠ SŘ 18/2024
13. ŘŠ SŘ 20/2024
14. ŘŠ SŘ 21/2024
15. ŘŠ SŘ 22/2024
16. ŘŠ SŘ 23/2024
17. ŘŠ SŘ 24/2024
18. ŘŠ SŘ 25/2024
19. ŘŠ SŘ 29/2024
20. ŘŠ SŘ 30/2024
21. ŘŠ SŘ 31/2024
22. ŘŠ SŘ 32/2024
23. ŘŠ SŘ 33/2024
24. ŘŠ SŘ 34/2024
25. ŘŠ SŘ 36/2024
26. ŘŠ SŘ 37/2024
27. ŘŠ SŘ 38/2024

Řemeslný trh v naší škole

V pátek 17. května 2024 se místní sokolovna proměnila k nepoznání. Naše partnerská škola SOŠ stavební a SOU stavební Kolín zde uspořádala tradiční řemeslný trh pro děti z mateřské školky a první tři ročníky základní školy. Děti se nejprve seznámily s jednotlivými řemesly a poté si samy obešly jednotlivé profese a vyzkoušely si svoji zručnost. Na chvíli se tak staly malíři, truhláři, elektrikáři, instalatéry nebo zedníky. Nechyběly ani dovednostní disciplíny s řemeslnickými nástroji. Po absolvování všech stanovišť a vyplnění účastnických kartiček, náležela každému zasloužená odměna v podobě malého dárku a vlastnoručně načepované limonády. Přítomní učitelé a mistři žasli nad šikovností našich dětí a logicky následovala nabídka, kam jít po ukončení naší školy.