Kyberbezpečnost pro zákonné zástupce

Díky projektu O2 Chytrá škola se v letošním roce podařilo naší škole získat finanční prostředky na realizaci preventivních besed pro zákonné zástupce. Ve spolupráci s projektem E-Bezpečí nabízíme zákonným zástupcům v níže uvedených termínech možnost rozšířit si znalosti v oblasti virtuální bezpečnosti.
Základní tematický modul Rizika virtuální komunikace se zaměřuje na rizikové jevy spojené s online prostředím. Modul je navržen tak, aby rozvíjel znalosti, dovednosti a postoje rodičů v této oblasti.
V rozšiřujícím modulu Nebezpečné výzvy se, jak již název napovídá, budeme věnovat tématu nebezpečných výzev na internetu. Z důvodu omezené kapacity jednotlivých besed je nutné se přihlásit přes rezervační formulář.

Termín a místo konání:
9.10. 2023 – 16:00 – 17:30 Rizika virtuální komunikace (rezervace)
10.10. 2023 – 16:00 – 17:30 Nebezpečné výzvy (rezervace)
Obě akce se uskuteční v Obecním domě.

Okresní kolo v přespolním běhu Kolín

Vybraní žáci naší školy se v úterý 26. září 2023 zúčastnili tradičního podniku žákovské atletické ligy. Družstva dívek a chlapců vybraných z 8. a 9. třídy vyběhla na trať každoročního přespolního běhu v Kolíně – Borkách. Tento pořádá tamní atletický klub a účastní se jej velké množství školáků z celého okresu. Pro naší školu je to již tradice, a na žádném ročníku nechybíme, proto nebyl důležitý výsledek, ale každoroční otisk naší stopy v tomto závodu.

Naše děti fandily Kozlům

Početná skupina žáku naší školy navštívila v pondělí 25. září 2023 hokejové utkání mezi kluby SC Marimex Kolín a HC Orli Znojmo. Kolínský klub na tento mistrovský zápas v rámci Chance ligy poskytl větší množství volných vstupenek, aby si na domácím ledě zajistil bouřlivou atmosféru, a to se mu vyplatilo. Naše děti využily volných vstupenek a v hojném počtu hnaly domácí klub k hladkému vítězství 5:0 nad soupeřem z Jižní Moravy. Tohoto pomyslného hráče navíc ocenil i trenér domácích v děkovném dopise a vyjádření na stránkách klubu.

Slavnostní zahájení školního roku 2023/2024

Vážení rodiče,
školní rok bude zahájen v pondělí 4. září 2023.

Pondělí 4. 9. – 8:00 hodin – sraz na nádvoří školy
8:15 hodin – Slavnostní zahájení
9:00 hodin – ukončení prvního školního dne
Úterý 5. 9. – délka vyučování – třídnické hodiny
1. třída – 8:00 – 9:40 hodin
2. – 5. třída – 8:00 – 11:35 hodin
6. – 9. třída – 8:00 – 12:30 hodin
Od středy 6. – 8. 9. – výuka dle rozvrhu 
      6. – 9. třída – 8:00 – 13:25 hodin

V případě nepříznivého počasí žáky prvního ročníku přivítáme v Obecním domě.

Platby stravného pro školní rok 23/24

V týdnu od 28. 8. je možné v kanceláři školní jídelny platit zálohy na stravné nebo přihlásit nové strávníky pro školní rok 2023/2024.

Po, St, Pá – od 8 – 12 hodin.
Út, Čt – od 14 – 16 hodin.

Výše zálohy:
pro MŠ (včetně školkovného) je 1 500,- Kč
pro ZŠ je výše stanovena na 900,- Kč

Důležité upozornění pro nové strávníky: čas u okénka kanceláře si můžete zkrátit vyplněním přihlášky – zde. Tuto přihlášku odevzdáte s platbou. První platba je přijímána pouze v hotovosti.

Jinolice 2023

Prachovské skály jsou součástí CHKO Český ráj, která se rozkládá zhruba 5 až 7 km severozápadně od Jičína. Zaslouženě patří mezi jednu z nejznámějších oblastí tohoto kraje, hlavně díky velikému skalnímu městu a mnoha nádherným vyhlídkám. A právě tenhle kout naší země jsme si vybrali jako náš poslední výlet v deváté třídě. Jako základnu jsme zvolili Jinolické rybníky a ubytovali jsme se u toho posledního, u Oborského rybníka v malém kempu, který nesl příznačný název „Na Výslunní“.
Pondělí jsem vyhradili odpočinku, koupání v rybníce a sportování, v úterý už jsme ale vyráželi pěšky směr Jičín. Ten nás po 8 km přivítal svou dominantou – Valdickou bránou, kterou si všichni dobře pamatujeme ze známého večerníčku :-). Ostatně na Rumcajse jsem narazili ještě několikrát a při zpáteční cestě jsme navštívili i jeho jeskyni. Zbytek úterý jsem nabírali síly na náš hlavní středeční výlet – do srdce Prachovských skal.
V Prachovských skalách jsme se snažili udělat takový okruh, abychom toho viděli co nejvíc. Prošli jsme podstatnou část Velkého okruhu, která vede skrz celé skalní město, šli jsme pod Prachovskou jehlou, vylezli na všechny vyhlídky, kolem kterých jsme šli a dorazili až na Prachovskou chatu, kde na nás čekalo zasloužené občerstvení. Cestu zpátky zakončil výstup na Vyhlídku Českého ráje.
Pak už nás čekal jen večerní oheň a ráno jsme vyrazili domů. Byl to náš poslední výlet a zaslouženě patří k těm nejhezčím :o).

Okolí Starého Kolína a Kolínská vodárna, 26.6. a 27.6.

Poslední školní týden je už látka probraná, o známkách rozhodnuto, a tak se konají výlety, exkurze a další akce, při kterých se pobavíme, něco nového poznáme a třeba i utužíme náš třídní kolektiv. My šesťáci jsme se v pondělí vydali na procházku do okolí naší obce, konkrétně jsme prošli naučnou stezku V Souškách, kterou vybudoval v roce 2021 Starokolínský okrašlovací spolek. Stezka vede lužním lesem Na Baštách a okolo rybníku Halda. Na pěti informačních panelech jsme se dozvěděli hodně zajímavostí o této lokalitě. Na zpáteční cestě jsme plánovali opékání špekáčků, které jsme z důvodu bezpečnosti a zákazu rozdělávání ohně ve volné přírodě realizovali na zahradě naší paní asistentky. Tam jsme relaxovali při opékání všeho možného jedlého (kluci se dobrali veledůležitého zjištění, a to, že opečená slupka melounu chutná jako batáty… 😀 ) Do školy jsme se vrátili a s chutí si dali i normální oběd.
V úterý jsme si naplánovali cestu vlakem do Kolína a návštěvu Kolínské vodárny, která nyní funguje jako rozhledna. Počasí bylo příznivější než předchozí den, kdy bylo velké horko, a tak jsme přešli celý Kolín až na Pražské předměstí, kde bývalá vodárenská věž vysoká 45 metrů stojí. Byla vybudována roku 1939 a jako vodojem sloužila až do roku 1977. Poté objekt chátral, až byl městem odkoupen a roku 2014-15 zrekonstruován do nynější podoby. To vše jsme se dozvěděli při návštěvě této kulturní památky. Když jsme se na rozhledně dostatečně rozhlédli po okolí Kolína, vydali jsme se nazpět na nádraží a vlakem zpět na oběd do školy.

Pasování na čtenáře – 1. třída

Ve středu 21. června 2023 se v 1. třídě konala závěrečná třídní besídka. Žáci předvedli rodičům, prarodičům i svým příbuzným, co všechno se během školního roku naučili. Zopakovali si společně abecedu, jednotlivci recitovali říkanky o písmenkách. Také jsme si přečetli pohádku O koťátku, které zapomnělo mňoukat. Všichni se číst naučili, a proto byli do jednoho pasováni na čtenáře. Překvapením na závěr bylo malé divadelní představení O Honzovi a drakovi. Honza přemohl draka svou fyzičkou, protože pravidelně cvičil a trénoval svaly. I my, prvňáčci, jsme se pilně učili, plnili úkoly během roku a hravě překonali toto náročné období. Teď se již těšíme na odměnu v podobě prvního vysvědčení.

POSLEDNÍ VÝLET 5. A 3. TŘÍDY

Ve středu nasedla třetí a pátá třída do vlaku směr Týnec nad Labem. Vyšlápli příkrý kopec a odměnou jim byla cukrárna plná dobrot.
Pak je vzala paní asistentka Mikušová na procházku. Děti sestoupily až k Labi a podél něj šly lesní cestou. Na pěšině všichni uviděli i užovku obojkovou. Potom děti opět čekal výstup a návrat na náměstí a tady si každý mohl koupit ledovou tříšť, kebab, hranolky nebo zmrzlinu.
Děti i paní učitelky si to společně užily.
A pak už cesta vlakem do Starého Kolína a HURÁ NA PRÁZDNINY!