Projekt – Naše zahrádka v MŠ

V rámci tohoto projektu, po splnění určitých kritérií, bychom se všichni mohli dočkat vybudování přírodní zahrady na školním pozemku, kde by se děti staraly o růst květin pro výzdobu interiéru MŠ, pro radost z výsledků své práce a pro rodiče. Dále pak by mohly pěstovat i vybrané druhy ovoce či zeleniny. Tím by si opakovaly význam pěstování vybraných druhů ovoce a zeleniny pro zdravý růst lidského těla. Děti by se učily jak probíhá růst sazenic, semínek, rostlin. Získaly by vědomosti o jejich pěstování a získávaly by vztah k práci dospělých. Ke své práci by používaly malé zahradnické náčiní, čímž by se prolínala enviromentální výchova s výchovou polytechnickou.
….a tak se také stalo…
S pomocí pana školníka, který nám plochu na zahrádku zryl a připravil na sázení a setí, jsme zdárně vybudovali „Naši zahrádku“. Všechny děti z oddělení Berušek se podílely na přípravných pracech. Odstraňovaly pýr, uhrabávaly a vybíraly kamínky. Dokola jsme plochu ohraničili malým plůtkem.
Poté jsme zeminu řádně prolili a zaseli semínka okrasných rostlinek. Mezi těmito pracemi, které samozřejmě netrvaly jen jeden den, jsme ve třídě všichni řádně zalévali sazenice dýní. Semínka jsme namočili a poté už čekali jak nám krásně klíčí. Pak už byly připraveny k sázení. „A jdeme na to“, řekla paní učitelka. Vyhrnuli jsme si všichni rukávy a sázeli. Dnes už jen zaléváme naši krásnou zahrádku, kde nám rostlinky úspěšně rostou. Těšíme se společně z dobře odvedené práce, ale hlavně vidíme. že pěstování rostlin není tak jednoduché. O zahrádku musíme pečovat. Vytrhávat plevel, dávat rostlinkám to, co potřebují ke svému růstu. Příroda je čarodějka, my se o ni budeme starat a chránit ji. Už dnes se těšíme na kytičky, kterými budeme zdobit naši třídu, a dýně, ze kterých budeme vyrábět ozdoby do naší letité školní soutěže.