Den Země v Koněpruských jeskyních

Den Země je svátek, který má za cíl připomínat lidem, že nemáme jiný domov. A že bychom o něj měli pečovat. My jsme o ten svůj pečovali už na začátku dubna, kdy jsme uklidili celé okolí Starého Kolína, tak jsme se rozhodli tuto celosvětovou událost, která se slaví od roku 1970, strávit výletem do Koněpruských jeskyní.
Koněpruské jeskyně se nacházejí v CHKO Český kras uvnitř návrší zvaného Zlatý kůň u obce Koněprusy nedaleko Berouna. Objeveny byly v roce 1950 při těžbě vápence v Houbově lomu na jižním svahu Zlatého koně. Třípatrový jeskynní systém čítá přes 2 km délky chodeb.
V jeskyni byla nalezena celá řada zvířecích kostí, ale také kosti pravěkého člověka. Ve svrchním patře jeskyní byly objeveny pozůstatky po penězokazecké dílně z 15. století. Dodnes jsou Koněpruské jeskyně nejdelším známým jeskynním systémem na území Čech. Celá prohlídka nám trvala skoro hodinu. V průběhu jsem mimo jiné museli zdolat dvě patra a víc než 500 schodů. Odměnou nám byla nádherná krápníková výzdoba jeskyní a dokonce i dva netopýři.