1. ročník školního atletického víceboje

Ve dnech 29. a 31. května 2024 proběhl pilotní projekt, ryze školní soutěže, na podporu pohybových aktivit našich dětí. Na počátku byl školní parlament a návrh dětí udělat si vlastní sportovní soutěž v atletice. Pak už to byla jen trpělivá a obětavá práce, šitá na míru naší kolegyni (Mgr. Jitka Dočkalová nechce být jmenována 😊) a následné zapojení realizačního týmu. Některé děti se ještě podílely na úpravě sportoviště za sokolovnou a poté mohlo vše začít. Možná i navzdory rychlým přípravám a samotnému odhodlání, se na nás usmálo štěstí v podobě krásného počasí, po oba sportovní dny (ve středu soutěžil II. stupeň a v pátek I. stupeň). Sestava disciplín odpovídala soutěžním, tedy i běžně vyučovaným atletickým disciplínám. Byl to sprint na 50 metrů z nízkého startu (II. stupeň 60 m z bloku), Běh na 200, resp. 400 m a 800 m, hod kriketovým míčkem, hod medicinbalem (vrh koulí) a skok daleký. Každému závodícímu se načítaly body podle jeho věkové kategorie a výkonu v jednotlivých disciplínách. Oba stupně školy byly rozděleny na mladší a starší kategorii. V reflexi na nedávný úspěch našich sportovců na Žehušickém poháru bylo zajímavé sledovat, jak se s domácím prostředím vyrovnají nejen favoriti, ale i zbytek dětí, které se buď nevešly do nominace nebo měly např. zdravotní indispozici. A bylo to zajímavé, kromě ostřílených sportovců, došlo i na několik překvapení, a tak to má ve sportu být. Výsledky z jednotlivých disciplín se ještě na místě ukládaly do systému, který následně vyhodnocoval průběžné a konečné umístění všech závodníků. Napětí z konečného umístění muselo všem atletům vydržet až do pondělí 3. 6. 2024, kdy se na slavnostním nástupu a následném udílení cen, dozvěděli konečná pořadí a svá umístění. Závodníkům patřily medaile (m.m. povedený školní výrobek), balíček sladkostí a bouřlivý potlesk celé školy. Na všechny ostatní čekala cena útěchy v podobě kulaté sladkosti. Seznam těch nejlepších by byl dlouhý, neboť kromě medailistů vyhrál každý, kdo se zúčastnil a přijal nabídnutou sportovní výzvu. Každopádně, na závěru celého ceremoniálu bylo jasně vyřčeno, že tato soutěž mezi dětmi jednoznačně uspěla a musí se opakovat. Máme tedy novou tradici a těšíme se na 2. ročník, který proběhne na podzim školního roku 2024/25. Sportu zdar.