Aktuality

UPOZORNĚNÍ

Vážení rodiče,

z technických důvodů (přerušená dodávka vody), bude dne 18. 10. 2018 ukončeno vyučování v 11:30 hodin (stravování zajištěno) a provoz školní družiny bude ukončen ve 13:00 hodin. 

Zahájení nového školního roku.

3. září začal pro všechny školáky nový školní rok. Na naší škole byl o něco slavnostnější než předchozí roky. Za pomoci grantu společnosti TPCA se podařilo vybudovat novou cestičku do školy. Přestřižení pásky provedl pan Tomáš Paroubek a všichni prvňáčci mu asistovali.

Během prázdnin bylo rušno i ve školní kuchyni. Řemeslníci tam vyměnili vedení odpadů, vody, zavedli nové vedení elektrického proudu, osvětlení. Aby se paním kuchařkám lépe vařilo, dostaly nové sporáky a digestoř.

TŘÍDNÍ SCHŮZKY MŠ – od 16:00 hodin

 • úterý 11. 9. – 3. oddělení Sluníčka – budova ZŠ
 • středa 12. 9. – 1. oddělení Berušky – budova MŠ Bašta
 • čtvrtek 13. 9. – 2. oddělení Koťátka – budova MŠ Bašta

Organizace 1. týdne školního roku 2018/2019
Pondělí – 8:00 hodin – sraz na nádvoří školy
          8:15 hodin – Slavnostní zahájení
          9:00 hodin – ukončení prvního školního dne
Úterý, Středa – délka vyučování – třídnické hodiny
          1. třída – 8:00 – 9:40 hodin
          2. – 5. třída – 8:00 – 11:35 hodin
          6. – 9. třída – 8:00 – 12:30 hodin
Čtvrtek – délka vyučování – výuka dle rozvrhu
          1. třída – 8:00 – 10:40 hodin
          2. – 5. třída – 8:00 – 11:35 hodin
          6. – 9. třída – 8:00 – 12:30 hodin
Pátek – délka vyučování – výuka dle rozvrhu
          1. – 5. třída – 8:00 – 11:35 hodin
          6. – 9. třída – 8:00 – 12:30 hodin

Školní výlet 4. a 5. třídy

12. 6. jsme si naplánovali výlet do Pohádkové říše – Fábula v Kamenici nad Lipou. Ráno před odjezdem nám na náladě nepřidalo deštivé počasí. Doufali jsme, že se vyčasí a naštěstí se tak stalo. Fábula je sice dle názvu pohádková říše, ale ukrývá mimo jiné i mini zoo, spoustu kvízových tajenek, tajuplné šifrování, bludiště a únikovou hru –útěk ze žaláře. Děti místo přirovnávaly ke známé pevnosti Boyard. Pokud jsme zrovna neměli vedený program, mohly si děti chodit volně po prostorách a plnit různé úkoly nebo využít dětské hřiště. Na závěr čekal všechny pohádkový kvíz, zakončený sladkou odměnou. Výlet byl úžasný.

Dětský den v Herolandu

Ve středu 6. 6. jsme v rámci dětského dne prožili se žáky 1. – 4. třídy zábavné dopoledne v Herolandu v Březové u K. Hory.

Každý si přišel na své, děti vystřídaly všechny možné atrakce. Na výběr byly různé skákací aktivity, velkou pirátskou loď, stavění domečků z velkých dřevěných kostek, houpačky aj. Mezi nejoblíbenější stanoviště patřily šlapací motokáry, dřevěné kádě s vodou a krmení oveček.

V průběhu zábavy se děti chodily občerstvovat, ať už ze svých zdrojů v batůžcích nebo zakoupených ve stánku- oblíbené nanuky. Výlet se vydařil, spokojeni jsme se vraceli zpět.

ČESTNÉ UZNÁNÍ

DEN DĚTÍ

Spolek rodičů a přátel školy ve spolupráci se Základní školou a Mateřskou školou Starý Kolín a Obecním úřadem Starý Kolín pořádá ve dnech 4. – 6. 6. 2018 DEN DĚTÍ. 

 • V pondělí 4. 6. navštíví mateřskou školu hudební skupina Petra Nedvěda „Nedvíďata“ s dopoledním programem plným písniček, her a malým sladkým překvapením nakonec.

 • V úterý 5. 6. vyrazí celý druhý stupeň doplněný pátou třídou na celodenní výlet do Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou.

 • A nakonec 6. 6. vyrazí 1. – 4. třída na výlet do Herolandu v Březové u Kutné Hory, kde na ně čeká pirátská loď, prolézačky, trampolíny a mnoho dalšího. Děti dostanou malý balíček s pitím a občerstvením.

Celou akci financuje SRPŠ s finanční podporou obecního úřadu a základní školy (pouze u celodenního výletu do Fajnparku se vybírá od každého dítěte jako spoluúčast  50 Kč – jedná se o finančně nejnáročnější výlet).

Projektový den

V pondělí 30. dubna 2018 se 2. třída proměnila na třídu plnou malých čarodějů a čarodějnic. Celé dopoledne jsme se učili zpívat čarodějnické písničky, vyzkoušeli jsme si strašidelný taneček, hledali rozdíly mezi kotlíky. Na svačinku jsme si nastartovali svá košťátka a vyrazili ven k ohýnku. Opečené buřtíky nám moc chutnaly. Naše společné fotografie vám prozradí více. Před obědem jsme si ještě stihli „zařádit“ na dětském hřišti. Počasí nám přálo, snad jen na chvilku nás potrápil nezbedný vítr. Náš čarodějnický den se vydařil, moc jsme si jej užili.

Tonda-obal v naší škole

V pondělí jsme se opět potkali s našimi kamarády. My, žáci I. třídy, jsme zašli na návštěvu do nejstaršího oddělení mateřské školy. Přijel nás navštívit Tonda–obal se svým EKO programem. Třídili jsme a recyklovali odpad z domácností. Přestože třídit odpad už většina z nás umí, dozvěděli jsme se spoustu novinek. Přibyly EKO nádoby, které ještě neznáme. Poučením pro nás bylo i recyklování odpadu a všechno, co se z něj vyrábí. Některé recykláty byly i v praktické ukázce a my jsme si je mohli i osahat. Všichni se aktivně zúčastnili celého programu. Bylo to opravdu zajímavé. Žáci I. třídy a 3. oddělení MŠ.

 

VŠEM MOC DĚKUJEME ZA SPOLUPRÁCI A ZASLANÉ HLASY!

 

 

Výlet na Kačinu

V pondělí 30. 4. jsme se v rámci sportovního dne vydali pěšky na zámek Kačina. Tam byl pro nás připraven velice pěkný naučný program ,,v učebně v přírodě“. Když jsme přišli do zámeckého parku, každý si rád našel své místo v trávě, aby si odpočinul a občerstvil se. Po krátké přestávce jsme se odebrali do ,,učebny v přírodě“, kde na nás už čekala naše paní ředitelka s paní zástupkyní a paní Stříbrská s připraveným přírodovědným programem. Pro zpestření viděly děti živého beránka Ferdu, kterého si mohly pohladit. Dozvěděli jsme se, jak se přírodním způsobem obarví ovčí vlna. Následně si děti mohly, pomocí techniky vypichování, zpracovat ovčí vlnu do požadovaného tvaru (srdíčko, kytička, ptáček aj.) nebo si vyrobit stejnou technikou ovečku. Děti pracovaly s nadšením a velkou opatrností. Na závěr přečetla ,,ovčí babička“ všem hezké pohádky spojené se zámkem Kačina, poslech si děti zpříjemnily sladkým dezertem. Spokojeni, i když ještě s pár km před sebou, jsme se vraceli zpět do školy.

Techcentrum – Kolín

Dne 26. 4. 2018 navštívili žáci 2. a 3. třídy naší školy Techcentrum v Kolíně. Zde si mohli nejen pohrát se stavebnicemi z různých materiálů (papír, dřevo, kov, plast), ale také využít svou trpělivost, zručnost, kreativitu i fantazii. Děti tvořily své výrobky buď jednotlivě, nebo ve skupinách. Exkurze se dětem velmi líbila a už se těší na další podobně zajímavé aktivity.

Zdravotní soutěž

Ve čtvrtek 3. 5. se žáci naší školy jako každý rok zúčastnili soutěže Hlídek mladých zdravotníků. Soutěž se konala v Kolíně v prostorách zimního stadionu a jejím smyslem je naučit děti základních škol správně reagovat na situace, ve kterých by si občas i dospělý moc nevěřil. Český červený kříž, který tuto soutěž pořádá, má k dispozici figuranty z řad kolínských studentů, kteří velmi věrohodně simulují různá vážná i méně vážná poranění a soutěžící musí správně poskytnout první pomoc, postarat se o zraněné a přivolat pomoc.
I letos byla soutěž náročná, stačí jedna větší chyba a už nemáte šanci na pěkné umístění. To se stalo naší zkušenější hlídce ve složení: Martin Vokatý, Aneta Machalická, Nela Komůrková, Katka Šedová a Tomáš Pokorný, takže i když si brousili zuby na lepší umístění, bylo z toho nakonec jen osmé místo. Druhá hlídka, která přijela do Kolína hlavně nasbírat zkušenosti ve složení: Jana Zradičková, Katka Čapková, Nicol Černá, Martin Němec a Honza Kropáček, s náhradnicí Lenkou Holečkovou, skončila na místě desátém z celkem třinácti hlídek. Zklamání z umístění nakonec zmírnily velkorysé ceny od ČČK – každá hlídka dostala krásný dort – a vědomí, že znalosti a zkušenosti, načerpané během přípravy na soutěž nejsou rozhodně k zahození. Všem patří velká pochvala a dík.

Dopravní soutěž

Ve čtvrtek 26.4. se konalo školní kolo dopravní soutěže Mladých cyklistů. Každoročně v tento den žáci a žákyně 4. až 8. třídy zkontrolují a někteří i zprovozní svá kola, aby ukázali nejen své jízdní dovednosti, ale i znalosti, bez kterých se neobejde každý zodpovědný účastník silničního provozu. Takže kromě jízdy zručnosti a jízdy v běžném silničním provozu musí účastníci správně zodpovědět otázky v dopravních testech a umět poskytnout první pomoc při zraněních, která se mohou vyskytnout při dopravních nehodách. Účelem školního kola je vybrat ty nejšikovnější, kteří budou naší školu reprezentovat v okresním kole v Kolíně, které se koná 17. 5. 2018.
I když počasí ve čtvrtek ráno vypadalo všelijak, do jedenácti se vyjasnilo a soutěž proběhla v příjemných slunečních paprscích. Velký dík patří žákům deváté třídy, kteří pomáhali se zajištěním soutěže a všem pedagogům, kteří soutěž, náročnou na organizaci, hravě zvládli. Nejlepším žákům z obou kategorií budeme držet palce v okresním kole.

Týden „Domácí zvířata“ a „Den Země“

V měsíci dubnu jsme se hodně dozvěděli o domácích zvířatech, jejich mláďatech a vyzkoušeli si hodně zajímavého. Prohlédněte si na fotkách, jak jsme (samostatně) nakreslili krásná vypasená, růžová prasátka. Potom jsme také oslavovali s paní učitelkou Kačenkou její narozeniny, zmrlinka byla prostě výborná. A na závěr týdne jsme vyzkoušeli, jak je těžké nadojit hrneček mléka. Děti si to s nadšením užívaly. Poté jsme k domácím zvířátkům přidali péči o naši planetu, a oslavili Den Země. Naučili jsme se třídit odpadky a šli jsme na ekologickou vycházku do místního lesa. Cestou jsme se rozhlíželi po nepořádku a Kačenka (vyzbrojená rukavicemi a pytlem) se snažila alespoň kousek planety očistit. Děti našly opravdu každý malý kousek, který tam neměl co dělat.

Čarodějnice – oddělení Koťátek

Poslední týden v dubnu jsme se samozřejmě nemohli věnovat ničemu jinému, než čarodějnicím. Podívejte se, jak se děti krásně převlékly, vyrobily si černou kočku – pomocnici všech čarodějek. Jeden celý den jsme si užili s aktivitami k pohádce „O Perníkové chaloupce“ – sbírali jsme „jahůdky“, rozhlíželi se z vysokého stromu, honila nás baba jaga a další. Děti si dokonce vyčarovaly lektvar proti zlobení. Ale nakonec ani nebyl moc potřeba… Všem to moc slušelo, děkuji rodičům za spolupráci.

Projektový den – 4. třída

V pátek 20. 4. 2018 se žáci 4. třídy, v rámci projektového vyučování, zapojili do celosvětového programu ,,Den Země.“ Nejprve jsme pronikli do tajů zvuků zvířat s úkolem: ,,Poznej a zapiš, kterému živočichovi zvuk patří.“ Ač celkem jednoduché zvuky se pro mnohé staly oříškem. Po té jsme si říkali o významu půdy, lesů a vodních ploch. Co je správné pro přírodu, jak ji můžeme chránit a naopak, co přírodě škodí. Nezapomněli jsme ani na třídění odpadu. Na závěr, po rozdělení do skupin, měly děti formou koláže vytvořit: 1) planetu Zemi, která je spokojená, 2) planetu Zemi, která je znečištěná, 3) třídění odpadu.  Pro zajímavost jsme uvedli dobu rozkladu jednotlivých materiálů. Všem se výtvory moc povedly.

Oznámení o přijetí žáků k základnímu vzdělávání v Základní škole

 • seznam žáků k nahlédnutí zde

Upozornění pro rodiče I.oddělení MŠ Koťátek:

 • Dne 7.května (pondělí) se třída I. oddělení MŠ zúčastní nácviku první pomoci (v budově ZŠ). Děti si donesou na praktickou ukázku vlastní plyšovou hračku. Prosíme, hračku donést do pátku 4. 5. 2018.
 • V pátek 11. května proběhne fotografování naší třídy (foto celé třídy). Fotit se budeme na pozemku ZŠ.

Upozornění pro rodiče I. oddělení MŠ

 • V týdnu 23. – 27.4. bude ve třídě Koťátek probíhat Čarodějný týden. Děti si mohou donést (malou) masku čarodějnice nebo čaroděje. 
 • V pondělí 23.4. půjdeme opět do tělocvičny ZŠ na divadélko – tentokrát to bude představení „Šel zahradník do zahrady“. Odchod v 9:30 hodin.

Doplatek za výlet do Hlinska – 1. oddělení

 • Žádáme rodiče dětí, které se zúčastnily výletu do Hlinska, aby uhradili doplatek ve výši 60.- Kč. Děkujeme

Vážení rodiče,

moc Vás prosím o podporu projektu TPCA „CESTIČKA DO ŠKOLY“ viz http://www.tpca.cz/tpca-pro-kolinsko/projekty-hlasovani/7-tpca-pro-kolinsko-2018/

Jedná se o vybudování chodníčku vedle příjezdové cesty (pro bezpečnost Vás a Vašich dětí).

Děkujeme za podporu a spolupráci.

Velikonoční jarmark

Dne 22. 3. proběhl na Statku Starý Kolín tradiční Velikonoční jarmark. Této akci předcházely dva dny velikonočních dílniček. Žáci barvili a zdobili vajíčka, pletli pomlázky, motali věnce, vyráběli keramiku a spoustu dalších výrobků.

Od 15:30 začali žáci šesté třídy prodávat výrobky a velikonoční mazance, o které byl největší zájem. Po jarmarku následovalo vystoupení žáků 4. a 5. třídy pod vedením paní učitelky Kateřiny Pokorné s velikonočním pásmem, jehož součástí bylo vynášení Morany a vítání jara. Na závěr vystoupily mažoretky pod vedením paní učitelky Martiny Kaiserové.

„Přišlo jaro do vsi, kde jsi zimo kde jsi, byla zima mezi náma a včil už je za horama…“

VII. školní ples

V pátek 16. března se uskutečnil tradiční ples ZŠ a MŠ Starý Kolín. Byl věnován jako každoročně žákům 9. třídy, se kterými jsme se tak předčasně rozloučili. Celým večerem provázeli Lucka Holečková a Martin Vokatý. Ples zahájily mažoretky pod vedením paní učitelky Martiny Kaiserové. Děvčatům se to moc slušelo a vystoupení se jim povedlo. Následovala polonéza a slavnostní šerpování deváťáků. Poté, co žáci deváté třídy předali maminkám kytičky, vystoupila Natálka Hrabalová a Rozárka Lacinová se svým tanečním partnerem. Nechybělo ani půlnoční překvapení, které si deváťáci připravili. Celý večer hrála k tanci a poslechu kapela ECHO 91. Součástí plesu byla i bohatá tombola, ze které si snad každý odnesl zajímavé a hodnotné ceny. Děkujeme manželům Zradičkovým za poskytnutí prostor a samozřejmě všem, kteří se na organizaci plesu podíleli.

POMLÁZKOVÁNÍ ANEB VELIKONOČNÍ HRÁTKY V KRÁLOVSKÉM MĚSTĚ

 • Prvňáci spolu s dětmi z mateřské školy včera vyrazili do Kutné Hory na pořad Pomlázkování. Pořad vycházel z lidových tradic a snažil se hlavně formou hry a písniček přiblížit dětem velikonoční tradice a obyčeje,které neodmyslitelně k těmto jarním svátkům patří. Patřila k němu i dílnička, kde si děti vyzdobily keramické velikonoční vejce. V prostorách kostela svatého Jana Nepomuckého si prohlédly výstavku, která jim ukázala Velikonoce v dobách minulých. Všichni si pohráli a zároveň se poučili.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava

 • Žáci naší školy se účastní mezinárodní výstavy. Výrobky z keramiky vytvořili pod vedením Mgr. Nobilisové Larysy. Za jejich práci a profesionální vedení paní učitelky děkujeme.
 • podrobnosti k nahlédnutí zde a ve fotogalerii

Škola nanečisto

CHŘIPKOVÁ EPIDEMIE

na základě konzultace s Krajskou hygienickou stanicí v Kolíně, bylo vyhlášeno uzavření základní školy i mateřské školy v období od 8. 2. – 14. 2. 2018 včetně

školní jídelna je v provozu pouze pro veřejnost

Schůzka s naší školní psycholožkou je přesunuta na 15. 2. od 16:00 hodin

Prázdninový provoz

  • z důvodu rekonstrukce školní kuchyně, budou v období od 22. 7. – 2. 9. 2018 uzavřeny mateřská škola a školní jídelna

Sportovní den

 • Bruslení
  • S žáky, kteří si chtěli zabruslit, jsme se v 8.30 hod. vypravili na zimní stadion do Kolína. Tam už na ně čekali trenéři. Sestavili jim program na celých 90 minut. Kromě základů bruslení, proběhly i zábavné hry a soutěže. Žáci si dopoledne opravdu užili. Všichni se vrátili unavení, ale spokojení. Velký dík patří Josefu Salákovi (který jim bruslení zajistil) a Tomáši Kaiserovi. Oba dva se spolu s panem trenérem o děti vzorně starali.

 • Vycházka

  I přes nejisté počasí se část žáků vydala na procházku ve směru „Loděnice“. Cestou žáci plnili různé úkoly a na loděnici si i zasoutěžili. Odměnou byly sladké bonbóny, ale i počasí, které se vydařilo.

   

TPCA

 • V současné době, kdy řada dětí tráví nejen svůj volný čas u PC, tabletů a mobilních telefonů, dochází k tomu, že děti nerozvíjejí svou představivost, logické myšlení, motoriku aj. Proto se polytechnická výchova staví v mateřské škole na jedno z prvních míst. Stavebnice GEOMAC splňuje veškeré předpoklady právě pro rozvoj jemné motoriky, myšlení, představivosti, prostorové orientace a logického uvažování dětí. Je úžasné, že náš projekt byl schválen a TPCA nám tuto stavebnici zajistila. Děti jsou nadšené a stále vymýšlejí nové a nové náročnější prostorové stavby.

Setkání se školní psycholožkou

Přednáška o bezobratlých

 • V pondělí 8.1.2018 nás navštívil pan Karel Švec se svojí unikátní sbírkou hmyzu a bezobratlých živočichů. Přivezl s sebou více než 40 druhů brouků, švábů, pakobylek, ploštic, ale také štírů, pavouků, mnohonožek, stonožek apod. Přednáška nebyla jen teoretická, na vybrané druhy, které nebyly jedovaté, jsme si mohli sáhnout a ti odvážnější si mohli některé zástupce vzít i do ruky. Součástí byla i ochutnávka moučných červů a ukázka největších brouků světa.

  Přednáška se všem moc líbila, dozvěděli jsme se mnoho zajímavého a ti, kteří se ze zpočátku báli, získali odvahu a nakonec strach překonali.

 • fotografie k nahlédnutí zde

Vážení rodiče, přejeme Vám úspěšný nový rok.

Divadlo „O veselém stromečku“

 • Těsně před vánočními svátky jsme se nechali svátečně naladit na představení divadla Koloběžka O veselém stromečku. Spolu s výbornými herci jsme si třeba zazpívali koledy a děti ozdobily smutný stromeček. Veselý příběh byl o dětech, strýci hajném, zvířátkách z lesa a stromečku v hlavní roli.

Zpívání v kostele

 • Dne 21. 12. 2017 proběhla tradiční školní akce: „Zpívání v kostele“.
 • Děti si nacvičily vánoční program. Zazněly klasické lidové koledy, staré chorály, ale i moderní vánoční písně. Žáci 4. ročníku si připravili pohádku.
 • Celkem se vybralo 3.654,- Kč. Žáci i zaměstnanci školy děkují všem za účast a příspěvek!
 • fotografie k nahlédnutí zde