II. oddělení – „Berušky“

Učitelky: Bc. Dana Kočíková, Claudie Macháčková
Asistent pedagoga: 

Evidence kulturních akcí

Vánoční besídka

Letos jsme pojali Vánoční besídku trochu netradičně. Trochu jsme zazpívali, trochu jsme zatancovali a zarecitovali a pak už jsme zatáhli maminky a tatínky mezi sebe. Paní učitelky připravili 6 „výrobních „ stanovišť, na kterých jsme si mohli s našimi rodiči vyrobit nějaký ten vánoční dáreček. Někdo nechtěl vůbec nic a někdo by zase nejraději nešel ani domů, protože ještě nestihl třeba toho andílka.

Zápich hvězdička, Sněhulák z ponožky, Lucerna na svíčku, Ozdobička na stromek, Vánoční andílek

A toho cukroví co tu bylo, čaj, káva………..bylo to moc milé setkání s rodiči v krásné předvánoční atmosféře. Moc děkujeme.


Mikulášská nadílka

I letos k nám zavítal Mikuláš, Andělé a Čerti. Všichni jsme se těšili, ale zároveň dost báli. Všichni jsme byli samozřejmě strašně hodní, vůbec jsme nezlobili, posloucháme doma i ve školce, nejsme hubatí a sprostí, pomáháme doma – jsme vlastně úplní andílci. Zazpívali jsme, zarecitovali a dostali nadílku. UF, tak zase za rok!

A když k nám přijela pohádka o Čertovi, už jsme se vůbec nebáli!!!

Malý projektant, Stavitel mostů

V listopadu a v prosinci nás čekaly další dvě lekce Malé technické univerzity. Malý projektant a Stavitel mostů.

Při lekci „Malý projektant“ jsme využili všechno, co už známe – postavili jsme domy a zavedli do nich elektřinu, vodu a odpady. Z našich domů jsme postavili velké město a zavedli do něj elektřinu, aby nám svítily pouliční lampy.

V lekci „Stavitel mostů“ nás čekalo úplně něco nového. Povídali jsme si o nejznámějším našem mostě – Karlově a o legendě s vajíčky na tvrdo. Zkoušeli jsme vajíčky házet do „malty“. A šup stavět pilíře podle návodu. Měli jsme jich 21. Společně jsme pak na pilíře postavili silnici a most byl na světě. Jestli je opravdu pevný jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži – nebo spíš nohu. Všichni jsme se po něm prošli. Těšíme se na další lekci.

Tajemství adventní postavy

Hned na začátku prosince jsme se vydali na výlet. Jeli jsme vlakem do Kolína. Navštívili jsme Informační centrum v Kolíně, kde jsme posvačili a orazítkovali si náš Deníček. Pak už jsme se těšili na Tajemné postavy Adventu – program, na který jsme vyrazili do Kolínského muzea. Jůůůů, to jsme se polekali hned za dveřmi. Kromě jiných tam totiž stál velký čert. Ale zvládli jsme to a povídali si s paní lektorkou o postavičkách adventu. Mikuláše, Anděla a Čerta jsme znali všichni, ale o Sv. Lucii a Barborce jsme toho mnoho nevěděli. Nejvíc se nám líbil Sv. Ambrož, který honil děti kolem kostela. Vyzkoušeli jsme si také některé zvyky – rozkrajování jablka, pouštění lodiček, házení střevícem. Abychom neodešli s prázdnou, vyrobili jsme si ze sušeného ovoce (švestky, rozinky, jablíčka….) pořádného čerta. A co nám zbylo, to jsme mohli sníst. Paní učitelky i paní lektorka  nás moc pochválily, jací jsme byli hodní a šikovní a už jsme uháněli na vlak, který nás odvezl zpět k nám do školky.
V listopadu u Berušek

V listopadu jsme my, Berušky, čekaly hlavně  jestli přijede sv. Martin na bílém koni a bude už sníh. A byl! Sice jen krátce, ale radost byla veliká. Stejně tak jako v předchozích měsících jsme všichni chodili cvičit do tělocvičny a na procházky do lesa a okolí školky. Protože se blíží zima, vyrobili jsme zimní boudičku pro drobná zvířátka a broučky ze spousty šišek, klacíků, sena, slámy a jiných přírodnin. Také  pravidelně sypeme ptáčkům do krmítka na zahradě. Nezapomněli jsme ani na draky  – ty papírové i ty pohádkové a věnovali jsme jim celý týden. Hodně nás zajímaly i barvy a plody podzimu. Malovali jsme vodovkami, temperami, zapouštěli barvy, počítali kaštany a žaludy a dozvěděli se spousty zajímavostí z přírody. A těšili se na Advent a Vánoce.
Děti na startu

Naše Mateřská škola se zapojila do celorepublikového projektu Děti na startu. Cílem je rozvoj pohybových dovedností dětí předškolního a mladšího školního věku. Paní učitelka Dana a Darja prošly speciálním tréninkem a teď jsou z nich naše trenérky.

My Berušky cvičíme hlavně venku v přírodě a v tělocvičně ZŠ, kam chodíme každou středu dopoledne. Učíme se základům atletiky, míčových her, gymnastiky a rozvíjíme svoje pohybové dovednosti. Nikdo z nás nezapomene ve středu batůžek s trikem, botami a pitím a nemůžeme dospat, jak se těšíme.  Jen se na nás podívejte.

Projekt polytechnické výchovy MTUNI

Naše Mateřská škola se zapojila do projektu pro předškolní děti pořádaného Malou technickou univerzitou v Říčanech. Snaží se praktickou formou v následně navazujících lekcích odpovědět na spousty dětských otázek běžného života např. „Kam teče voda, když spláchnu? Kde se tu vzalo světlo? Odkud teče voda z kohoutku a kde se tam vzala?“  Pomocí her a stavebnic LEGO si děti samy postaví model města podle plánu a mapy, postaví dům podle projektu, do domu zapojí vodovod, elektřinu a kanalizaci…….seznámí se s řadou výrazů, které jsou jim neznámé – architekt, projektant…….

Nakonec každé lekce si mohou se svou stavbou pohrát. Dětem se to moc líbí a Ježíšek asi letos bude muset donést další výbavu LEGO – „hlavně ty svítící kostky paní učitelko“.

Říjen u Berušek

Říjen byl u nás ve znamení všeho, co najdeme na zahradě, v sadu, na poli, ale třeba i v lese. Byli jsme prozkoumávat pole, ovocný sad, zahradu i les. Učili jsme se, co kde roste a co z čeho můžeme vyrobit.  Máme nové lupy a tak řada z nás zkoumala brouky, vlasy, listy stromů – prostě všechno kolem nás. Na zahradě jsme se ještě dostatečně vyřádili. Ve škole proběhla velká akce Den draka. Soutěžili jsme v mnoha disciplínách a nakonec obdrželi medaili a něco na zub. Učili jsme se také míchat barvy a pracovat správně s vodovkami. Protože už jsme velcí, řada z nás už po obědě neusne. Jsme ale ohleduplní ke kamarádům, a tak, když si poslechneme pohádku a ostatní usnou, jdeme s paní učitelkou trénovat, co nám nejde a co nás baví.

Září u Berušek

Po prázdninách se nám do třídy zase vrátily skoro všechny děti z Berušek. Někteří zůstali u Koťátek a někteří nám zase přibyli. Hezky jsme se přivítali a vrhli se do nového školního roku.
Připomněli jsme si naše značky a chování ke kamarádům a ostatním v Mateřské škole. Zopakovali jsme si vše, co jsme se loni už naučili – kreslit, malovat, stříhat, lepit, skládat a rozkládat, srovnávat a třídit, skákat, podlézat, běhat a spoustu dalších činností. Jen se podívejte. Počasí bylo stále krásné a tak jsme hodně času trávili venku v přírodě.