3. třída – „Sluníčka“

Učitelky: Darja Plechatová, Tereza Ludrová
Asistent pedagoga: Darina Kaniaková

Evidence kulturních akcí
Školní řád

Dílničky

Říká se, že řemeslo má zlaté dno. Česko bylo vždy líhní kvalitních řemeslníků. I my se u nás v mateřské škole snažíme od mala naše děti jak teoreticky, tak prakticky seznamovat s různými řemesly. Ve spolupráci se SOU stavebním v Kolíně v rámci projektu kariérového poradenství se naše děti každý čtvrtek seznamují při tzv. ,,Dílničkách“ s materiály jako je kov, dřevo, plast a papír. Zajímáme se o tradiční řemesla, ale i o řemesla, která již zanikají. Řada lidí je ale stále vykonává tradičním způsobem, jejich výrobky jsou kvalitní a velmi žádané. Manuální činnost je velmi náročná a děti by ji měly poznat. 

Návštěva hasičů ve školce

V pátek 3. 2. do třídy Sluníček zavítali hasiči ze Starého Kolína. Děti viděly ukázku hasičského oblečení, vybavení a také vybavení policistů a záchranářů. Společně jsme si zopakovali důležitá telefonní čísla (150, 155, 158, 112) a přiřazovali jsme různé druhy vybavení k obrázkům. Každé dítě si vyzkoušelo hasičské oblečení, přilbu, dýchání z dýchacího přístroje, policejní pouta, alkotestr, stetoskop a obvázat ruku. Venku nám byla předvedena ukázka hašení z hasícího přístroje. Nakonec děti dostaly náramek a kalendář. Děkujeme sboru dobrovolných hasičů ze Starého Kolína za ukázku. 

Leden – Na rampouchy hrál

Zima je tu. Když chceme jít v zimě ven, musíme se pořádně obléknout. Nasadíme si čepici, obujeme sněhule a oblékneme si teplou zimní bundu. Když jsme se sešli v novém roce přivítala nás opravdová zima i ve školce. Probírali jsme život eskymáků, zvířátek, a jak vypadá sněhulák. V zimě si zvířátka hledají potravu velmi těžko, proto jsme ptáčkům plnili krmítka. Poznáváme celý rok, měsíce a oblíbené akce v nich. V části světa, kde žijeme, se s ročním obdobím mění i počasí, rostliny a zvířátka. Poslední týden byl sportovní. Zimní školkohraní, zaměřené na zimní sporty, seznámení se se zimní olympiádou, na kterou se všichni určitě těšíme. 

Šťastný nový rok 2023 přejí Sluníčka z MŠ3

 

Čas lásky

6.12. 2022 probíhalo v OC Futurum Kolín zdobení vánočních stromečků na téma Čas lásky. I my jsme s dětmi z MŠ vyrazily vláčkem na výlet. Všemu předcházely velké přípravy, výroba ozdobiček , řetězů a světýlek. Děti se moc snažily a těšily se. Vezly s sebou na zdobení několik krabic plných krásných nápadů. Za svou snahu, která byla opravdu velká, si přivezly krásné odměny a spoustu dobrot. Stromečky zdobí dlouhé chodby OC, navozují krásnou vánoční atmosféru. Určitě stojí za to, dojet se na ně podívat. Přejeme Vám Všem krásné Vánoce. 

Rozsvěcení vánočního stromečku

V neděli 27. listopadu jsme se sešli s dětmi z druhého oddělení na náměstí u pomníku padlých. Seřadili jsme se a společnými silami rozsvítili vánoční stromeček. Poté jsme si zazpívali vánoční koledy: Bratře Kubo, Štědrý večer nastal, Z jedné strany chvojka, Štěstí, zdravý, pokoj svatý, Dej Bůh štěstí, Jak jsi krásné neviňátko. Po zpívání si rodiče mohli nabídnout vánočku, cukroví a svařené víno. 

Den draka

V pondělí 10. října 2022 si děti ze sedmé třídy připravily pro MŠ den plný her. Na začátku jsme se rozdělili na 3 skupiny a obcházeli jednotlivá stanoviště. Mezi disciplínami byla překážková dráha, skládání velkých draků, házení míčků do tlamy draka, skládání puzzle, výroba vlastního draka, motání provázku a slalom s míčkem na lžičce. Dětem se všechny disciplíny velmi líbily a užily si plno zábavy. 

Kdo se práce nebojí, aneb řemeslné dílničky v MŠ

Řemeslo je charakterizováno jako druh rukodělné dovednosti. Pro řemeslné práce je typický vysoký podíl ruční práce spojený s používáním specializovaných nástrojů a pomůcek. Náš nový projekt polytechnické výchovy v MŠ, pod záštitou SOU stavebního v Kolíně ,, Dílničky“ chce zapojit děti aktivně do práce s různými materiály, náčiním a nářadím. Chce čerpat ze zkušenosti druhých a učit děti praktičnosti. Cílem je učit manuálním dovednostem, které děti uplatní v budoucím životě. 

Září u Sluníček

Od rána si budu hrát, s tím, kdo je můj kamarád.
Až se všichni sejdeme, do kruhu si sedneme.
O tom, s čím si budeme hrát, budeme si povídat.
Pocvičíme, posvačíme, poslechneme pohádku,
namalujeme, zazpíváme od pondělí do pátku.
Až nám začnou naše bříška od hladu si notovat,
spěchat budeme ruce umýt, jdeme všichni hodovat.
Pak už jenom postýlka, ještě malá chvilinka
a už je tu maminka.

Prázdniny utekly jako voda a my opět přivítali nové předškoláky. Čeká na nás mnoho kreslení, čtení, mluvení, naslouchání, ale i poslouchání. Děti budou tento školní rok provázet dvě známé pohádkové postavičky se svým kouzelným sluchátkem. Ano, Mach a Šebestová. Zažijeme určitě spoustu prvotřídních legrácek, ale hlavně se spolu s kouzelným sluchátkem vydáme za poznáním všeho neznámého. Takže : „Haló, haló, učíme se u Sluníček!“