III. oddělení – „Sluníčka“

Učitelky: Darja Plechatová, Tereza Ludrová, Nikola Kubálková

Evidence kulturních akcí

Únor – posune den dál

Únor bílý, pole sílí. Na začátku měsíce jsme se dozvěděli nové informace o lidském těle. Co nás drží při životě? Každým nadechnutím nasáváš do plic vzduch. Všechny kosti společně tvoří kostru, která podpírá tvé tělo. Který je největší sval tvého těla? A kde máš na těle nejtenčí kůži? Dalším tématem byl vesmír. Země je obrovská, ale přesto je to jen maličká tečka vzhledem k nekonečnému vesmíru. Vesmír je stále plný tajemství. Vesmír vznikl při Velkém třesku před 13,7 miliardami lety a od té doby se stále rozpíná. Při povídání o řemeslech a povoláních každý předškolák vymýšlel jakému povolání by se chtěl v budoucnu věnovat. Na konci měsíce jsme si povídali o masopustu. Masopust bylo dříve slavnostní období, které probíhalo ve znamení bujarého veselí a hodování. V době masopustu se lidé radují, vaří vydatná jídla, pořádají se zabíjačky, hostiny, zábavy, svatby a mimořádně pestré průvody masek.

Leden – Na rampouchy hrál

Zima je tu. Když chceme jít v zimě ven, musíme se pořádně obléknout. Nasadíme si čepici, obujeme sněhule a oblíkneme si teplou zimní bundu. Když jsme se sešli v novém roce přivítala nás opravdová zima i ve školce. Probírali jsme život eskymáků, zvířátek a jak vypadá sněhulák. V zimě si zvířátka hledají potravu velmi těžko, proto jsme ptáčkům plnili krmítka a vyráběli různé pamlsky. Poznáváme celý rok, měsíce a oblíbené akce v nich. V části světa, kde žijeme, se s ročním obdobím mění i počasí, rostliny a zvířátka.

Advent

Už na konci podzimu začíná přípravná doba na vánoční svátky, které se říká Advent. V tomto čase by lidé na sebe měli být hodní, laskaví a uctiví. Adventním obdobím nás každý rok provázejí svatá Barbora, svatý Mikuláš, svatý Ambrož a svatá Lucie. Je to doba klidu, půstu, rozjímání a dobročinnosti. Čekání na Ježíška je pro děti jedno z nejoblíbenějších chvil v roce. Doufáme, že zbytek roku bude poklidný a společně se vydáme do klidného roku 2021.

Listopad – Spí zahrádka

Jen si to představte, kolik lesů je na naší zemi. Dozvěděli jsme se, že z jednoho jediného smrku může vzniknout celý lesík nových smrků. Každý les je jiný, ale ve všech žijí zvířata a rostou rostliny, které se vzájemně potřebují. Na svatého Martina jsme si upekli slaďoučké podkovy. Zvykli jsme si prohlížet si věci kolem sebe a často se díváme na zem nebo na to, co leží před námi. Ale co uvidíme, když se podíváme vzhůru? To jsme s dětmi zjišťovali a zaměřili jsme se na létající draky, letadla, duhu a nebe. Objevovali jsme jaké počasí provází listopad a konec podzimu se začátkem zimy. Tento měsíc byl pro všechny náročnější i kvůli probíhající distanční výuce dětí.

Říjen – Podzimní je čas

V říjnu jsme se s dětmi zaměřili na práci na zahradě a na poli. Poznávali jsme ovoce a zeleninu podle chuti, i podle tvaru, vůně a zraku. Jaké části rostlin lidé jedí? Ze salátu listy, z celeru kořen a stonek, z brokolice květ a z řepy kořen. Ovoce může být sladké jako banány, ale také kyselé jako citróny. Mnoho plodů roste na stromech a keřích. Stromy nám dávají mnoho věcí, např. jablka, kakao, dřevo, ořechy nebo papír. Stromy jsou nejvyšší rostliny. Dále jsme zkoumali jaké barvy nám podzim přinese a užívali jsme si posledních slunečních dnů.

Září u Sluníček

Září proběhlo v našem oddělení poklidně. Orientovali jsme se v novém prostředí, děti i rodiče. Učili jsme se znát svou značku. Důležité bylo seznámit se s kolektivem, snažit se o samostatnou dohodu s kamarádem. Zaměřili jsme se na pravidla soužití ve třídě, ohleduplnost. Hlavní je bezpečnost při všech činnostech. Rozvíjíme jemnou a hrubou motoriku, zajišťujeme pěvecké dovednosti a zejména se zaměřujeme na rozvoj řeči – vyprávění, přednes, procvičování výslovnosti. 

Hezké dopoledne se zvířátky

Krásné dopoledne si děti užily na místním statku. Kočičky, prasátka, lamy, ovečky, koníci, dokonce i oslík. Spousta ptáčků. Všechno jsme si prohlédli, viděli, jak zvířátka bydlí. Všichni jsme se svezli na hodném koníkovi. Krásný zážitek.

Školní rok 2020/2021

V tomto školním roce jsme přivítali 24 nových předškoláků.