3. třída – „Sluníčka“

Učitelky: Darja Plechatová, Nikola Kubálková
Asistent pedagoga: 

Evidence kulturních akcí
Školní řád

Duben – barví stromům kůru

Tak už je tu jaro. Slunce probouzí přírodu. Na stromech začínají růst listy, na zahrádce voní první jarní kytičky. Na louce létají motýli a květy opylují včelky. Už se těšíme, až budeme jezdit na kole.
Za výlety a krásnou přírodou můžeme vyrazit nejen pěšky, ale můžeme použít i různé dopravní prostředky. Víte, jak se správně chovat na silnici? Znáte dobře pravidla silničního provozu? Vše si společně procvičíme s Písmáčkem.
Velikonoce patří mezi nejoblíbenější svátky v roce. Jsou to svátky jara a probouzející se přírody ze zimního spánku. Koledníci si pomlázkou vyšlehají barevné vajíčko od děvčat.
Hola, hola, škola volá. A je to tady! Velký den nadešel. Zápis do školy.
Čarodějnice mají rej 30. dubna, hlavně k večeru. Scházejí se, aby se radily, jak škodit lidem. Nejjistější a nejznámější ochranou před čarodějnicemi je pálení ohně. Tato čarovná noc má sílu plnit přání.

Březen – trávu tlačí vzhůru

V březnu jsme se společně seznamovali s knihami. Utíkal nám koblížek, vlk strašil kůzlátka, Karkulka šla za babičkou a další pohádka? Písmenka jak brouci pobíhají, jenže já nevím, co povídají. Brzy půjdeme do školy a všechno sami přečteme. Zatím se společně do školy připravíme.
Barevný týden byl pestrý. Každý den zářila třída jinou barvičku. Barvy, barvy, barvičky byly naším hlavním tématem. Pohádky, písničky, říkadla, pracovní činnosti vše bylo barevné a veselé. V barvách je svět krásný a veselý. S barvami k nám přichází vytoužené jaro. Kytičky, travička, stromy a hlavně mláďátka. To je krásy na tom světě. Zima už je pryč.

Únor – posune den dál

Únor bílý, pole sílí. Na začátku měsíce jsme se dozvěděli spoustu novinek o lidském těle. Lidské tělo je jeden obrovský zázrak, unikátní, složitý organismus, který nepřetržitě pracuje. Na naší planetě Zemi žije více než 7 miliard lidí. Přesto, že všichni máme stejná těla a jsme ze stejných buněk, nenajdeme dva naprosto shodné jedince.
Na dalších planetách život není. Proletěli jsme se raketou vesmírnou galaxií, potkali meteority, prohlíželi souhvězdí, poznávali planety.
Jako správní Češi jsme si zanotovali, zazpívali krásné české lidové písničky a seznámili se s hudebními nástroji.
Každý den při vycházkách pozorujeme změny v přírodě. Již se pomalu probouzí…

Leden – Na rampouchy hrál

Je tady zima. Když chceme jít ven, musíme se pořádně obléknout. Nasadíme si čepici, obujeme si teplé boty a teplou zimní bundu. V novém roce nás přivítala opravdová zima i ve školce. Probírali jsme život eskymáků, zvířátek a jak vypadá a staví se správný sněhulák. V zimě si zvířátka hledají potravu velmi těžko, proto jsme ptáčkům plnili krmítka. Poznávali jsme celý rok, měsíce , dny v týdnu. V části světa, kde žijeme, se s každým ročním obdobím mění počasí, mění se příroda, tak stále pozorujeme. Poslední týden byl velmi sportovní. Zimní školkohraní, zaměřené na zimní sporty. Seznámili jsme se se zimní olympiádou,se všemi sporty, které k ní patří a některé z nich i vyzkoušeli. Důležitá pro nás byla zábava, hry, soutěže, ale také spravedlnost a dodržování pravidel.

Kroužek anglického jazyka

Angličtina patří mezi oblíbený jazyk už od útlého věku. Děti v předškolním věku jsou přizpůsobivé a učí se mnohem snáze než starší děti. Děti se seznamuji s cizím jazykem hravou formou, takže nemají pocit, že se učí. Budují si kladný vztah k cizímu jazyku, pomoci pohybových her. Snadno a nenásilně porozumí slovíčkům i frázím. Při výuce jsou využívány převážně audio-vizuální metody jako jsou obrázky, říkánky či zpívání písniček.

Advent

Symbolické odpočítávání čtyř týdnů adventu, tedy doby příprav na Vánoce. Každá svíčka nese jméno. Naděje. Mír. Přátelství. Láska. Jedna z krásných vánočních tradic. Ježíšek, stromeček, jmelí, dárky, kapr, svíčky a prskavky, zlaté prasátko, to vše patří k Vánocům. Samozřejmě jsme nezapomněli Ježíškovi napsat dopis a každý den otevřít okénko adventního kalendáře. Zpívání krásných českých koled nás provázelo celý prosinec a vyvrcholilo zpíváním v kostele sv. Ondřeje. Vánoce, nejkrásnější období v roce.

Barevný podzim

Když se zeptáte lidí kolem sebe, jaké je jejich oblíbené roční období, podzim odpoví málokdo. My si ho ale s dětmi v MŠ užíváme plnými doušky. Podzim nám přináší spoustu krásných vycházek do přírody. Pozorovali jsme, jak se příroda mění a připravuje se na dlouhou zimu. Nasbírali jsme si krásné barevné listy, se kterými jsme pracovali a plody podzimu nám posloužily k procvičování počítání, cvičení i tvoření. Dýně jsme společně nazdobili a vyzdobili školku a okolí školy. Každý den si zaběháme, zahrajeme na zahradě v šustivém listí. Svatému Martinovi jsme vyrobili koně s hustou hřívou, upekli si svatomartinský koláč. Byla to velká dobrota. Než jsme se vydali za zvířátky do lesa, zaběhli jsme si do tělocvičny, kde jsme si protáhli tělíčka. Pozor také na bacily ! Už víme, jak na ně. Všichni se hezky snažíme a je nám spolu dobře.

Foukej, foukej, větříčku

Počasí na podzim může být pořádně proměnlivé. O počasí, o změnách v přírodě, o tom, jak podzim krásně maluje, jsme si celý říjen povídali, kreslili, malovali a tvořili. Do jakých barev se listy na podzim zbarvují? Poznáš z jakých stromů některé listy a plody jsou ? Zkus napodobit ťukání datla do stromu. To byly naše úkoly. S Kuliferdou jsme vzpomínali, jak vypadá cesta do naší školky, která cestička je delší a která kratší. Copak po cestě vidíš ? K čemu můžeme využít podzimní plody ze zahrádky nebo z lesa ? Co všechno nám přináší příroda? Mrkev, petržel, dýně, jablíčka, šípky, oříšky, houby,… to vše již známe.
Říjnová básnička:
Podzim listy maluje,
s větrem venku kraluje.
Všem pod nohama šustí,
to barevné listí.
My ty listy posbíráme,
výstavu si uděláme.

Beseda s Policií ČR

V úterý 19. září navštívila naše předškoláky Policie ČR, aby si promluvili o bezpečnosti na silnici. Zopakovali si vše, co již umí ze školky a přidala i nové věci. V konkrétních situacích měly děti rozhodnout, co je správně a co ne. Jezdí se na sinici na kole, kde nás napadne? Můžou jezdit tři děti vedle sebe? Můžu hrát na parkovišti fotbal? Je to stezka pro cyklisty, a nebo i pro chodce. Mám jít přes trať rovnou nebo podchodem? To bylo otázek. Ale ve skupině se lépe pracuje a tak všichni všechno zvládli. Za odměnu si mohli prohlédnout a zkusit policejní pomůcky.

Branný den ve škole

Záchranáři, hasiči, psovodi, střelci se sešli u nás na Základní škole ve Starém Kolíně. Přítomné složky předvedly dětem, jak pracují. Děti čekalo několik stanovišť, kde mohly vyzkoušet své dovednosti a znalosti. Překážková dráha, zásady správného chování při záchraně lidského života, výstroj a výzbroj hasičů a největší zážitek u psovodů. Děti si odnesly spoustu zážitků a vědomostí. Moc děkujeme všem, kteří se na přípravě branného dne podíleli.

Ovoce a zelenina – kamarádi na celý život, Fandíme zdraví

„Ovoce a zelenina jsou zdravé, je potřeba je mít každý den“. To už slyšel každý z nás. Kolik druhů ovoce a zeleniny pěstují u nás ve Starém Kolíně naši zahrádkáři jsme se s dětmi došli podívat na krásnou výstavu do Obecního domu. Viděli jsme známé, i neznámé druhy ovoce a zeleniny. Někteří poprvé viděli fenykl, jiní zase čočkohrách. Výstavní kousky hroznového vína, nádherné papriky, rajčata, tykve a dýně. Nemohli jsme přehlédnout vázy plné rozkvetlých květin. Dětem se výstava moc líbila. Neodolaly a musely si zazpívat Šel zahradník do zahrady…

MÁME SE SPOLU DOBŘE

4. 9. 2023 jsme přivítali v MŠ 3 Sluníčka nové předškoláky. Těšíme se na společnou práci.

Od rána si můžu hrát,
s tím, kdo je můj kamarád.
Až se všichni sejdeme,
do kruhu si sedneme.
Budeme si povídat,
o tom, s čím si budu hrát.
Pocvičíme, posvačíme, poslechneme pohádku,
namalujeme, zazpíváme, od pondělí do pátku.
Až nám začnou naše bříška
od hladu si notovat,
spěchat budeme ruce umýt,
jdeme všichni hodovat.
Pak už jenom postýlka,
ještě malá chvilinka
a už je tu maminka!