III. oddělení – „Sluníčka“

Učitelky: Darja Plechatová, Tereza Ludrová, Nikola Kubálková

Evidence kulturních akcí

Řemeslo má zlaté dno

Krásné, naučné a hlavně zábavné dopoledne, si užily děti z MŠ a 1. a 2. třídy ZŠ s mistry a žáky SOU stavebního z Kolína. V rámci projektu ,,Řemeslný trh pro MŠ“ se děti zábavným způsobem seznámily s řemesly svých tatínků, dědečků a možná se již nyní rozhodují vyučit se řemeslu a řemeslem se živit. Celé dopoledne všichni soutěžili, vyzkoušeli práci instalatéra, zámečníka, elektrikáře, truhláře, i malíře. Dělat řemeslo není ostuda nebo něco podřadného. Řemeslo má ,, zlaté dno“ a kdo ho umí a dělá ho s láskou je král v oboru, ať je to zedník, elektrikář, instalatér, pokrývač, či malíř. Vždyť už i pan Werich zpíval v pohádce… ten umí to a ten zas tohle…

Duben – barví stromům kůru

Za výlety a krásnou přírodou můžeme vyrazit nejen pešky, ale můžeme použít i různé dopravní prostředky. Víte, jak se správně chovat při cestování? Znáte dobře pravidla silničního provozu?
Velikonoce patří mezi nejoblíbenější svátky v roce. Jsou to svátky jara a probouzející se přírody ze zimního spánku. Koledníci si pomlázkou vyšlehají barevné vajíčko od děvčat.
V týdnu po Velikonocích jsme se s dětmi zaměřili na opakování všech znalostí co budou potřebovat při zápisu do první třídy.
Čarodějnice mají rej 30. dubna, hlavně k večeru. Scházejí se, aby se radily, jak škodit lidem. Nejjistější a nejznámější ochranou před čarodějnicemi je pálení ohně. Tato čarovná noc má sílu plnit přání.

Březen – trávu tlačí vzhůru

V březnu jsme se společně dívali do knížek. Utíkal nám koblížek, vlk strašil kůzlátka a další pohádka? Písmenka jak brouci pobíhají, jenže já nevím, co povídají. Brzy půjdeme do školy a všechno sami přečteme.
Barevný týden byl pestrý. Každý den zářila třída jinou barvičku. Barvy, barvičky byly naším hlavním tématem. Pohádky, písničky, říkadla, pracovní činnosti vše bylo barevné a veselé. V barvách je svět krásný a veselý.
S barvami k nám přichází vytoužené jaro. Kytičky, travička, stromy a hlavně mláďátka. To je krásy na tom světě. Zima už je pryč. Moranu jsme vyrobili a poslali po vodě!

Únor – posune den dál

Únor bílý, pole sílí. Na začátku měsíce jsme se dozvěděli nové informace o lidském těle. Co nás drží při životě? Každým nadechnutím nasáváš do plic vzduch. Všechny kosti společně tvoří kostru, která podpírá tvé tělo. Který je největší sval tvého těla? A kde máš na těle nejtenčí kůži? Při povídání o řemeslech a povoláních každý předškolák vymýšlel, jakému povolání by se chtěl v budoucnu věnovat. Podařila se zařídit návštěva hasičů ze Starého Kolína, kteří dětem přiblížili práci složek IZS. Uprostřed měsíce nás dostihly jarní prázdniny, kdy většina dětí jela na hory. S ostatními dětmi jsme si vyprávěli o tom co nás ve školce nejvíce baví a seznámili jsme se s dětmi z Koťátek a Berušek. Posledním tématem byl vesmír. Země je obrovská, ale přesto je to jen maličká tečka vzhledem k nekonečnému vesmíru. Vesmír je stále plný tajemství. Vesmír vznikl při Velkém třesku před 13,7 miliardami lety a od té doby se stále rozpíná. 

Návštěva hasičů ve školce

V pátek 4. 2. do třídy Sluníček zavítali hasiči ze Starého Kolína. Děti viděly ukázku hasičského oblečení, vybavení a také vybavení policistů a záchranářů. Společně jsme si zopakovali důležitá telefonní čísla (150, 155, 158, 112) a přiřazovali jsme různé druhy vybavení k obrázkům. Každé dítě si vyzkoušelo hasičské oblečení, přilbu, dýchání z dýchacího přístroje, policejní pouta, alkotester, stetoskop a obvázat ruku. Nakonec děti dostaly omalovánky, bonbon a kalendář. Děkujeme sboru dobrovolných hasičů ze Starého Kolína za ukázku. 

Leden – Na rampouchy hrál

Zima je tu. Když chceme jít v zimě ven, musíme se pořádně obléknout. Nasadíme si čepici, obujeme sněhule a oblékneme si teplou zimní bundu. Když jsme se sešli v novém roce, přivítala nás opravdová zima i ve školce. Probírali jsme život eskymáků, zvířátek a jak vypadá sněhulák. V zimě si zvířátka hledají potravu velmi těžko, proto jsme ptáčkům plnili krmítka. Poznáváme celý rok, měsíce a oblíbené akce v nich. V části světa, kde žijeme, se s ročním obdobím mění i počasí, rostliny a zvířátka. Poslední týden byl sportovní. Zimní školkohraní, zaměřené na zimní sporty, seznámení se se zimní olympiádou, na kterou se všichni určitě těšíme. 

Vánoční přání

Líbezné melodie,
na nebi andílci pějí,
krásné Vánoce
Vám ze srdce přejí.
Na vločkách
k Vám nesou přáníčko,
ať v novém roce nechybí láska, štěstí i zdravíčko.

Listopad – Spí zahrádka

Listopad jsme začali Večerem dýní. S pohádkou Malá čarodějnice jsme si povídali o čarodějnicích, čárech a jejích pomocnících. Užili jsme si čarodějnický rej v maskách. Po Večeru dýní nás navštívil sv. Martin, pro kterého jsme vyráběli jeho koně. Čekali jsme na sníh, který bohužel nedorazil. Další týden za námi z oblohy přiletěli draci. Každé z dětí si vyrobilo vlastního draka a zkoušeli jsme s ním létat po zahradě. Při tématu zdraví si děti zopakovaly základy hygieny, co patří mezi zdravé a nezdravé jídlo a co je čeká u pana doktora. V posledním listopadovém týdnu jsme očekávali návštěvu Mikuláše, anděla a čerta. Vyrobili jsme si vlastní peklo a naučili jsme se básničku pro Mikuláše. 

Říjen – Podzimní je čas

V říjnu jsme se s dětmi zaměřili na práci na zahradě a na poli. Poznávali jsme ovoce a zeleninu podle chuti, podle tvaru, vůně a i zraku. Jaké části rostlin lidé jedí? Ze salátu listy, z celeru kořen a stonek, z brokolice květ a z řepy kořen. Ovoce může být sladké jako banány, ale také kyselé jako citróny. Plody rostou na stromech a keřích. Stromy nám dávají mnoho věcí, např. jablka, kakao, dřevo, ořechy nebo papír. Stromy jsou nejvyšší rostliny. Dále jsme zkoumali jaké barvy nám podzim přinese a užívali jsme si posledních slunečních dnů. Společně jsme objevovali přírodní svět, svět ptáků, hmyzu a zvířat. Děti byly šťastné, zvídavé , pozorování přírody všechny moc bavilo. 

Září – školka volá nás

Celé září probíhalo v duchu seznamování. Společně jsme poznávali školku, školu, jídelnu, zahradu a okolí MŠ. Vzájemně jsme se seznámili při různých hrách, společenských činnostech. Povídali jsme si o našem domě, o místě, kde bydlíme, kde rádi žijeme, o naší rodině. Také jsme si zahráli divadlo, zavzpomínali na všechny známé krásné české pohádky. K příležitosti státního svátku Dne české státnosti se děti dozvěděly o dějinách naší krásné české země.