III. oddělení – „Sluníčka“

Učitelky: Bc. Kočíková Dana, Uhlířová Jaroslava

Evidence peněz za kulturní akce

Enviromentální projekt MOTÝLI

Máme rádi naší planetu Zemi. V naší třídě Sluníček třídíme vzorně odpad a vůbec se staráme, abychom přírodu nečinili. Proto jsme si pořídili do naší třídy housenky motýlů, abychom mohli pozorovat vývoj v motýla – babočku kopřivovou. Naše housenky byly malinkaté, že skoro ani nebyly vidět. Za pár dnů už nich byly velké housenky, až se některé děti bály, aby se „nepřežraly“ a nesnědly nás také. J   Zhruba za 10 dnů se začaly housenky stěhovat k víčku, kde se postupně všechny zakuklily. A tak jsme čekali a čekali a čekali. Až jednou odpoledne to všechno začalo……kukly začaly pukat a objevily se první motýlci. Postupně si všichni narovnaly svá křídla. Ještě dva dny jsme je pozorovali a nosili jim květy a viděli jsme, jak umí pěkně sát z květů nektar. Ale protože jsme ochránci přírody, vypustili jsme naše motýli na školní zahradě. A představte si, čas od času se k nám do třídy nějaký zaletí podívat.

Zachraňujeme životy

Do naší třídy Sluníček se za námi a za našimi kamarády z oddělení Berušek a Koťátek přijel podívat pan doktor. Abychom se správně naučili, jak zachránit kamarádovi život, přinesli jsme si všichni svého vlastního kamaráda – plyšáka. A trénink mohl začít. Co máme dělat, když se stane neštěstí? Na jaké telefonní číslo zavolat? Jak ošetřit kamaráda, který se odřel, když spadl z kola? Co dělat s babičkou, která doma upadla a nehýbe se? Dokonce jí netluče srdce. Jak ovázat zraněnou část těla? A co dělat s popáleninou? Tohle všechno a ještě spoustu dalšího jsme se od skvělého pana doktora dozvěděli. Moc se nám to líbilo

 

Tonda Obal

Do naší třídy přijel Tonda Obal. A kdo to je? To je skřítek, který nám poradil, jak správně třídit odpadky a co se s nimi dá ještě dělat, když je vyhodíme. Naše třída Sluníček je vzorná, protože již od začátku roku třídíme do barevných pytlů papír, plasty a případně sklo. Také sbíráme víčka a hliník. A jak děti samy řekly, jsou vzorní i doma, protože kromě všeho uvedeného ještě třídí třeba krabice od mléka a džusu a vypečený olej. Tak snad s námi bude naše Země spokojena a odmění se nám krásným počasím na prázdniny.

 

 

Příprava k zápisu do 1. třídy

Naše třída Sluníček je třída předškoláků. Máme sice mezi sebou 4 děti, které ještě věkem k nám nepatří, ale jinak to vůbec nepoznáte. Všichni jsme totiž strašně šikovní. Celý rok jsme stříhli, lepili, skládali, porovnávali, třídili, trénovali řeč, pozornost, paměť a kdo ví, co ještě, abychom byli připraveni na úspěšný vstup do 1. třídy. Samozřejmě nám v tom podporovali i doma a proto se nám všem zápis podařil a po prázdninách z nás již budou žáci 1. třídy. HURÁ!!!

 

 

Čarodějnice

Konec dubna již tradičně patří čarodějnicím, čarodějům, černým kočkám, kouzelným hůlkám a jiným čarodějnickým věcem. Ani u nás ve třídě tomu nebylo jinak. Pocvičili jsme například jemnou motoriku při proplétání „kočičího kožíšku“, malovali zubním kartáčkem – to se dětem obzvlášť líbilo a samozřejmě nechyběl správný „Čarodějnický den“. V pátek na závěr týdne děti plnily úkoly, aby mohly být odměněny čarodějnickým výučním listem. Musely plnit disciplíny jako hledání havěti (lovení gumových bonbonů ve vodě), čarování (předvedení kouzla či zaklínadla), vaření lektvarů (vysávání lentilek brčkem) a létání na koštěti (překážková dráha s koštětem po zahradě). Všichni úspěšně splnili všechny části zkoušky a obdrželi vysvědčení.

Co jezdí, létá, pluje – doprava

V tomto týdnu jsme si vyprávěli o všem možném, co létá, pluje a jezdí. Také jsme malovali a vyráběli různá auta a semafory, zvládli jsme i bezpečnost na silnici a chodníku, jízdu na koloběžkách a kolech a co znamenají některé dopravní značky. A co hlavně, vydali jsme se do „velkoměsta“, abychom si prohlédli a vyzkoušeli trochu jinou dopravu. Někteří dokonce jeli poprvé vlakem! Světelná křižovatka se spoustou troubících osobních i nákladních aut se nám moc líbila, stejně tak i velký kruhový objezd. Na nádraží jsme se před cestou zpět posilnili a ještě jsme stihli dopravní soutěž ve velké škole. Fandili jsme dětem, které museli zvládnout jízdu zručnosti na kole. Celý týden pak kluci skládali z papírů silnice, děvčata vyráběla budovy a dělala chodce. Nikdo se nezranil a nikdo nikoho nepřejel 🙂

Bílá zima

  • Konečně nám napadl sníh!!! A vydržel alespoň, než jsme postavili sněhuláka. A zrovna v týdnu, kdy máme téma „Bude zima, aneb sníh je bílá peřina“. To bylo venku radosti. A nejen venku … i uvnitř školky se naše aktivity zaměřily na vše, co souvisí se sněhem … zimní radovánky a sporty, zimní oblečení a hlavně sněhuláci ve všech podobách. Snad nám ještě nasněží … 🙂 .

Přišla zima do lesa – zvířata

  • V tomto posledním lednovém týdnu nás nejvíc zajímala divoká zvířata a ptáci. Zvířata jsme třídili a hledali, kterou potravu mají nejraději.  Připomněli jsme si, která zvířata v zimě spí a která i v zimě můžeme v přírodě potkat. Co jí ptáci v zimě a proč musí někteří odletět na podzim do teplých krajin. Mimo to, jsme hodně tvořili, malovali a vyráběli … podívejte na fotky.

TPCA

  • V současné době, kdy řada dětí tráví nejen svůj volný čas u PC, tabletů a mobilních telefonů, dochází k tomu, že děti nerozvíjejí svou představivost, logické myšlení, motoriku aj. Proto se polytechnická výchova staví v mateřské škole na jedno z prvních míst. Stavebnice GEOMAC splňuje veškeré předpoklady právě pro rozvoj jemné motoriky, myšlení, představivosti, prostorové orientace a logického uvažování dětí. Je úžasné, že náš projekt byl schválen a TPCA nám tuto stavebnici zajistila. Děti jsou nadšené a stále vymýšlejí nové a nové náročnější prostorové stavby.

V prosinci u Sluníček…

Prosinec je měsíc, kdy ožívají tradice a děti se velmi těší na „Ježíška“. U nás, u Sluníček, se pilně trénovalo a vyrábělo, abychom mohli pozvat rodiče, babičky, tetičky, dědečky…..a posedět si se všemi pěkně v klidu a v teple naší třídy.  Děti nazdobily stolečky a připravily pohoštění.  Po besídce také svým příbuzným nabídly čaj či kávu. Tomu všemu ale na začátku prosince předcházela návštěva Mikuláše a jeho pomocníků.

                                                                     Děkujeme Danča a Jára

Fotografie zde v galerii.